Článek
Australan Assange v současnosti bojuje proti vydání z britského vězení. Na své straně má dle deníku The Guardian i svou rodnou zemi, jež vyzvala USA ke stažení obvinění a ukončení snah o jeho vydání. Když se na tuto žádost ve středu reportéři zeptali prezidenta Bidena, odpověděl stroze: „Zvažujeme to.“
I to je však velký pokrok pro Assange, který čelí sedmnácti obviněním ze špionáže a jednomu obvinění ze zneužití počítače spojenému s vydáním tajných dokumentů před téměř 15 lety. Američtí prokurátoři tvrdí, že nyní dvaapadesátiletý Assange nabádal analytičku americké armádní rozvědky Chelsea Manningovou a pomohl jí ukrást diplomatické kabelogramy a vojenské složky následně zveřejněné na WikiLeaks, čímž ohrozil mnoho životů.
Austrálie argumentuje, že je vidět rozdíl v tom, jak USA zacházejí s Assangem a jak zacházely s Manningovou. Té prezident Barack Obama snížil trest z 35 let odnětí svobody na sedm a v roce 2017 již byla propuštěna.
Biden vyhlásil Den transgender osob. Zradil Velikonoce, soptí republikáni
Assangeovi podporovatelé zase tvrdí, že jde o novináře chráněného prvním dodatkem ústavy, který odhalil provinění americké armády v Iráku a Afghánistánu, čímž prokázal službu veřejnosti. To říká i Assangeova manželka Stella, podle níž je zakladatel WikiLeaks „perzekuován, protože odhalil skutečnou cenu války v lidských životech“. Upozorňuje také na Assangeovo zhoršující se zdraví a říká, že se obává, že zemře za mřížemi.
Bidenovo prohlášení, že zvažuje stáhnutí obvinění proti Assangeovi, přichází ve chvíli, kdy už se jeho vydání zdálo téměř jistým. Britský soud s ním souhlasil pod podmínkou, že od USA dostane záruky, že obviněný po vydání nedostane trest smrti.