Článek
Nepálské ministerstvo vnitra uvedlo, že zraněných je zatím hlášeno více než 7000. Kromě mrtvých v Káthmándú a okolí zemřelo navíc nejméně 18 lidí při sesuvu laviny na Mount Everestu. Další desítky obětí jsou hlášeny v sousedních státech, hlavně na severu Indie a v Tibetu.
Počet obětí bude zřejmě dál stoupat. Záchranáři se nyní pokoušejí dostat se do odlehlých oblastí v horách, zejména do oblasti epicentra zemětřesení, které bylo asi 80 kilometrů severozápadně od Káthmándú.
„Tamní vesnice běžně postihují sesuvy půdy a není neobvyklé, že kameny zasypou celé vesnice s 200 až 1000 lidmi,” řekl agentuře AP Matt Darvas z humanitární organizace World Vision.
Zoufalí Nepálci utíkají z hlavního města
Z Káthmándú prchají stovky zoufalých Nepálců do okolních nížin v hrůze po dvou dnech následných otřesů. Silnice vedoucí z miliónové metropole uhnízděné v horském údolí jsou ucpané lidmi, kteří se – mnozí s dětmi na rukou – snaží dostat do autobusů nebo si stopnout nějaký automobil či nákladní vůz.
Většina uvádí, že od sobotních otřesů spali pod širým nebem; buď proto, že jejich dům zemětřesení srovnalo se zemí, anebo proto, že měli příliš velký strach z následných otřesů.
Zahlcené úřady se snaží vyrovnat s nedostatkem pitné vody a jídla, stejně jako s hrozbou nemocí. Zranění a nemocní lidé leží v Káthmándú na otevřených prostranstvích, protože najít místo na nemocničním lůžku je prakticky nemožné. Chirurgové si zřídili provizorní operační sál ve stanu na pozemku před lékařskou fakultou v Káthmándú.
Po celém Káthmándú i v jeho okolí si vyčerpané rodiny pokládají matrace přímo na ulicích a stavějí stany, aby je ochránily před deštěm. Před každou cisternou s vodou se tvoří dlouhá fronta lidí a ta hrstka obchodů, která ještě zůstala otevřená, nemá v regálech prakticky nic. V jedné z lékáren propukla rvačka o poslední zbytek léků.
„Jsme zavaleni žádostmi o záchranu a pomoc z celé země,” řekl agentuře Reuters Dípak Panda z nepálského krizového výboru.
Otřesy o síle 7,8 stupně se způsobily nejtragičtější katastrofu v zemi od roku 1934, kdy v Nepálu při zemětřesení zahynulo 8500 lidí.
České úřady zatím nemají informace, že by mezi mrtvými či zraněnými byli i Češi. Podle posledních informací českého velvyslanectví v Dillí je v Nepálu 194 Čechů a s 34 z nich se jejich blízkým ani diplomatům zatím nepodařilo navázat kontakt. Většina z nich vyrazila na vysokohorské či turistické výpravy do hor, kde není signál.
Česká vláda bude rozhodovat o tom, jak stát pomůže lidem postiženým ničivým zemětřesením v Nepálu i desítkám českých turistů v oblasti. Praha hodlá humanitární pomoc Nepálu koordinovat v rámci Evropské unie.
Přichází mezinárodní pomoc
Situace v Nepálu je kritická, do země už ale po otevření letiště v Káthmándú začala v neděli proudit mezinárodní humanitární pomoc. Sbírky na pomoc obětem zemětřesení vyhlásily i české humanitární organizace, které rovněž uvolnily peníze pro rychlou pomoc nejpotřebnějším.
Do Nepálu už v neděli dorazil čínský záchranářský tým, indická letadla s humanitární pomocí a lékaře i záchranáře vyslaly Francie i Německo. Pákistán vypravuje letoun s polní nemocnicí a do země pošle potravinové balíčky, vodu, léky, stany a další vybavení.
Evropská komise oznámila v reakci na zemětřesení v Nepálu, že okamžitě uvolní na pomoc tři milióny eur (81 miliónů Kč). Mezinárodní měnový fond (MMF) uvedl, že je připraven poslat do Nepálu tým, který by posoudil finanční potřeby země.