Článek
Malajsie zprávu nejprve poskytla Mezinárodní organizaci pro civilní letectví (ICAO), nyní pětistránkový dokument zaslala médiím. Zpráva odhaluje, že letoun, který směřoval z Malajsie do Číny, zmizel z radaru v Kuala Lumpur 8. března v noci v 1:21 místního času. Tehdy měla posádka kontaktovat letové dispečery ve vietnamském Ho Či Minově Městě.
Jenže nic takového se nestalo. Trvalo pak 17 minut, než se vietnamští dispečeři začali Malajsijců ptát, kde se letadlo nachází.
Co se dělo čtyři hodiny?
Poté nastala čtyřhodinová proluka - mezi chvíli, kdy bylo zjištěno, že letadlo zmizelo, a okamžikem, kdy úřady zahájily záchrannou operaci. Zpráva nevysvětluje, co se dělo v těchto čtyřech hodinách, říká jen, že Malajsie tehdy kontaktovala Singapur, Hongkong a Kambodžu. Tyto čtyři hodiny ale mohly být rozhodující, poznamenala CNN.
Ve zprávě malajsijské ministerstvo dopravy rovněž doporučuje Mezinárodní organizaci pro civilní letectví, aby bylo zavedeno sledování civilních dopravních letadel v reálném čase.
Letošní zmizení letounu Malaysia Airlines i zmizení stroje Air France v roce 2009 jsou prý důkazem toho, že podobné sledování by bylo prospěšné.
"Dvakrát za posledních pět let došlo k případu, kdy obrovské dopravní letadlo zmizelo a jeho poslední pozice není známá. Tato nejistota vedla k závažnému problému při lokalizování letadla v čase," uvedlo ministerstvo.
Malajsijské letadlo zmizelo 8. března cestou z Kuala Lumpuru do Pekingu. Podle vyšetřovatelů se stroj z neznámých důvodů odklonil daleko od své trasy. Původně byly vytyčeny dvě zóny hledání - severní mezi Thajskem a Kazachstánem zahrnující i Bengálský záliv a jižní v Indickém oceánu. Vyšetřovatelé se později na základě satelitních dat přiklonili k tomu, že letadlo skončilo ve vodách Indického oceánu. Jeho trosky však dosud nebyly nalezeny.
Rozsáhlé letecké pátrání po hladině Indického oceánu bylo ve středu oficiálně ukončeno. A hledání stop po zmizelém letadle na mořské hladině západně od australských břehů ukončila i většina lodí. Australské úřady uvedly, že v příštích týdnech se pátrání soustředí na průzkum mořského dna.