Článek
„Odhaduje se, že technologiemi použitými při hledání letadla bylo prozkoumáno jen 10 až 15 procent ze světových oceánů, což činí z této odlehlé části Indického oceánu jednu z nejdůkladněji zmapovaných oceánských oblastí na planetě,“ řekl agentuře Reuters australský geofyzik Stuart Minchin.
Vzácně podrobná data a třírozměrné modely získané průzkumem tisíce čtverečních kilometrů dna oceánu západně od břehů, kde se pod hladinou táhnou vysoké horské hřbety a údolí a čnějí podmořské sopky, mohou pomoci nejen geologům, oceánografům i rybářům.
Vědci by se díky nim mohli víc dozvědět o rozpadu starodávného superkontinentu Gondwana a následných posuvech jižních světadílů a upřesnit modely následků případné vlny tsunami v širším regionu. Rybáři by zase mohli mít informace o místech, kde se koncentrují hejna ryb, uvedla agentura Reuters.
Boeing 777 společnosti Malaysia Airlines s 239 lidmi na palubě zmizelo v březnu 2014 při letu z Kuala Lumpuru do Pekingu. Experti se domnívají, že se letadlo stočilo na jihu a dopadlo do oceánu. Pátrání po vraku skončilo bezúspěšně letos v lednu.