Článek
„Můžeme potvrdit, že po celé zemi plánujeme utratit asi 200 slonů. Pracujeme na metodě, kterou to provedeme,“ uvedl mluvčí zimbabwského úřadu, jenž má na starosti národní parky a divokou zvěř, Tinashe Farawo.
Půjde o první hromadný odstřel zimbabwských slonů od roku 1988 a tamní úřady se s tímto řešením hladovění občanů inspirovaly u sousední Namibie. Ta minulý měsíc schválila odstřel 83 slonů. V Zimbabwe k odstřelům dojde v okresech Hwange, Mbire, Tsholotsho, a Chiredzi, informuje deník The Guardian.
Přeplnění parků
Odhaduje se, že napříč Zimbabwe, Zambií, Botswanou, Angolou a Namibií žije přes 200 tisíc slonů. Podle Farawoa je tak odstřel slonů potřebný i pro řešení přeplnění zimbabwských parků, kde se jich nachází 84 tisíc, ale ty jsou přitom schopné jich uživit jen 55 tisíc.
Namibie kvůli suchu odstřelí 723 divokých zvířat včetně slonů. Maso rozdá lidem
„Je to snaha kvůli suchům uvolnit parky. Jde jen o kapku vody v oceánu, protože se bavíme o 200 slonech, ale my jich tu máme 84 tisíc, což je hodně,“ řekl.
Loni zabili 50 lidí
Ničivá sucha též často vedou k eskalaci střetů mezi lidmi a zvěří, protože zdroje jejich obživy dělají vzácnějšími. Jen za minulý rok zabili sloni v Zimbabwe padesát lidí.
Ačkoliv je tedy Zimbabwe za ochranu sloní populace mezinárodně chváleno, už mu začíná dělat problémy. U úřadu OSN pro obchod s ohroženými druhy proto země nyní lobbuje, aby opět umožnil obchod jak s živými jedinci, tak se slonovinou. Té má Zimbabwe zásobu, která by mu vynesla přibližně 600 tisíc dolarů (13,5 milionu korun), ale nesmí ji prodat.