Článek
„Můžeme potvrdit, že po celé zemi plánujeme utratit asi 200 slonů. Pracujeme na metodě, kterou to provedeme,“ uvedl mluvčí zimbabwského úřadu, jenž má na starosti národní parky a divokou zvěř, Tinashe Farawo.
Půjde o první hromadný odstřel zimbabwských slonů od roku 1988 a tamní úřady se s tímto řešením hladovění občanů inspirovaly u sousední Namibie. Ta minulý měsíc schválila odstřel 83 slonů. V Zimbabwe k odstřelům dojde v okresech Hwange, Mbire, Tsholotsho, a Chiredzi, informuje deník The Guardian.
Přeplnění parků
Odhaduje se, že napříč Zimbabwe, Zambií, Botswanou, Angolou a Namibií žije přes 200 tisíc slonů. Podle Farawoa je tak odstřel slonů potřebný i pro řešení přeplnění zimbabwských parků, kde se jich nachází 84 tisíc, ale ty jsou přitom schopné jich uživit jen 55 tisíc.
„Je to snaha kvůli suchům uvolnit parky. Jde jen o kapku vody v oceánu, protože se bavíme o 200 slonech, ale my jich tu máme 84 tisíc, což je hodně,“ řekl.
Loni zabili 50 lidí
Ničivá sucha též často vedou k eskalaci střetů mezi lidmi a zvěří, protože zdroje jejich obživy dělají vzácnějšími. Jen za minulý rok zabili sloni v Zimbabwe padesát lidí.
Ačkoliv je tedy Zimbabwe za ochranu sloní populace mezinárodně chváleno, už mu začíná dělat problémy. U úřadu OSN pro obchod s ohroženými druhy proto země nyní lobbuje, aby opět umožnil obchod jak s živými jedinci, tak se slonovinou. Té má Zimbabwe zásobu, která by mu vynesla přibližně 600 tisíc dolarů (13,5 milionu korun), ale nesmí ji prodat.