Článek
Aga Khan je dědičný titul, který drží imámové nizárijské větve ismá’ilíjského islámu, kteří svůj původ odvozují přímo od proroka Mohameda. Zesnulý tuto pozici zastával od roku 1957. Vzdor číslovce za jménem byl v pořadí 49. imámem.
Světu byl ovšem spíše známý jako filantrop. Jeho charitativní organizace řídily stovky nemocnic a vzdělávacích a kulturních projektů, a to převážně v rozvojových zemích. On sám si užíval luxusní životní styl. Vlastnil například ostrov na Bahamách, superjachtu nebo osobní tryskáč, uvádí BBC.
Magazín Forbes Khanovo bohatství v roce 2008 odhadl na miliardu dolarů (24,2 miliardy korun). Své jmění částečně zdědil a pak rozšířil podnikáním, včetně chovu koní. Ty choval v Británii, Francii a Irsku. Vlastnil i Shergara, ve své době nejznámějšího a nejcennějšího závodního koně na světě. Ten byl v roce 1983 ukraden a už se nikdy nenašel.
Češi byli letos opět štědří. Vybrali přes miliardu a pomohli nemocným i zasaženým povodněmi
Organizace Aga Khan Development Network ve středu vyjádřila soustrast nejen imámově rodině, ale i celosvětové ismá’ilíjské komunitě. „S našimi partnery nadále pracujeme na zlepšení kvality života jedinců a komunit po celém světě tak, jak si přál, nehledě na náboženskou příslušnost nebo původ,“ stojí ve vyjádření charity.
Ismá’ilíjských muslimů je po celém světě přibližně 15 milionů. Z toho půl milionu žije v Pákistánu, ale velké zastoupení má islámská frakce i v Indii, Afghánistánu či Africe. Univerzita v Karáčí nese Khanovo jméno stejně jako výukový obor islámské architektury na Harvardu a Massachusettském technologickém institutu. Své jméno propůjčil i každoročně udělované ceně za architekturu.
Khanova kulturní nadace byla klíčovou při restauraci Humájúnovy hrobky v Novém Dillí. Jím založená mediální skupina Nation Media Group se zase stala největší nezávislou mediální organizací ve východní a střední Africe.
Zesnulý miliardář měl blízké vztahy s někdejší britskou královnou Alžbětou II. i jejím synem a současným králem Karlem III. Ten je podle britských médií zprávou o Khanově úmrtí zarmoucen, je v kontaktu přímo s jeho rodinou, ale veřejně událost zatím nekomentoval.
Z jiných částí světa už přicházejí vyjádření poct zesnulému. Generální tajemník OSN António Guterres o Khanovi řekl, že „v našem strastiplném světě byl symbolem míru, tolerance a soucitu“. Pákistánský premiér Šáhbáz Šarif jej zase popsal jako „muže vize, víry a štědrosti“.
„Svými snahami v oblastech zmírnění chudoby, zdravotnictví a rovnosti pohlaví prosazoval marginalizované a na nespočtu životů zanechal nesmytelnou stopu,“ řekl Šarif.