Článek
Záchranáři podle Soylua prohledávají trosky tří domů v provincii Hatay, kde podle odhadů žilo nejméně pět lidí. Starosta města Hatay Lütfü Savaş už předtím uvedl, že několik lidí je pod troskami nově zřícených částí budov. O pádu částí domů hovoří i někteří lidé na místě, které oslovili reportéři zahraničních agentur. Úřady krátce po vyhlášení odvolaly varování proti vlně tsunami na tureckém pobřeží.
Podle agentury Reuters jsou ve městě Antakya, kde se na začátku února zřítilo mnoho budov, patrné další škody. Kromě Sýrie a Turecka byly otřesy cítit i v Libanonu či Egyptě. Turecká televize informovala, že asi půl hodiny po prvním pondělním otřesu přišel ještě další o síle 5,8 stupně Richterovy škály. Epicentrum otřesů bylo v provincii Hatay, nastaly po 18:00 SEČ.
Informace o dalším zemětřesení v oblasti jižního Turecka a severní Sýrie přichází dva týdny poté, co region zasáhly nejsilnější otřesy za posledních několik desetiletí. Oblast je proto silně zdevastovaná. Nejsilnější otřesy na začátku února dosáhly 7,8 stupně Richterovy škály.
⚡️Turkish TV shows new damage as a result of tonight’s earthquake pic.twitter.com/ftR9S663mw
— War Monitor (@WarMonitors) February 20, 2023
V Turecku si otřesy z předminulého týdne vyžádaly podle úřadů přes 41 tisíc mrtvých, v Sýrii podle odhadu OSN zhruba 6 tisíc.
Podle agentury Reuters v Turecku zůstalo bez střechy nad hlavou zhruba jeden milion lidí a další dva miliony postižené regiony opustily. Celkově v oblasti bydlelo na 13 milionů lidí.