Článek
Geofyzik Richard Gross, který pracuje pro americký Národní úřad pro letectví a vesmír (NASA), vypočítal, že rotace Země se v daný okamžik zrychlila o 1,6 mikrosekundy.
Tento jev měl na svědomí přesun zemské masy při otřesech půdy s magnitudou 8, 9. Jedna mikrosekunda je jednou milióntinou sekundy.
K podobné situaci, i když ne tak „výrazné“, došlo i loni při otřesech v Chile. „V nedávné historii nejvíc zkrátilo den zemětřesení na Sumatře v prosinci 2004 – ubralo dnu 6, 8 mikrosekundy,“ upozornil Gross.
Ostrov Honšú, na němž leží zřejmě nejvíce postižená prefektura Mijagi, se posunul o 2,5 metru, zemská osa byla vychýlena o nejméně 10 centimetrů. [celá zpráva]
Japonsko leží v oblasti s velkou seizmickou aktivitou. Každoročně je zde zaznamenána asi pětina ze všech světových zemětřesení o síle šesti a více stupňů Richterovy stupnice. Přesto byl v novodobé historii Japonska až na výjimky obvykle zaznamenán jen minimální počet obětí.
V uplynulých 100 letech Japonsko zasáhlo nejničivější zemětřesení v září 1923, kdy otřesy v okolí měst Jokohama a Tokio o síle 7,9 stupně Richterovy škály a následné záplavy pohřbily 143 000 lidí (podle neoficiálních zpráv si katastrofa vyžádala 300 000 obětí), uvádí ČTK.
Zemětřesení v Japonsku by mohlo stát pojišťovny téměř 35 miliard dolarů (zhruba 610 miliard Kč). Uvedla to v neděli společnost AIR Worldwide, která se zabývá dopady přírodních katastrof. Tato suma se téměř vyrovná částce, o kterou pojišťovny v loňském roce připravily všechny katastrofy na světě, napsala agentura Reuters.
AIR Worldwide odhaduje pojistné škody způsobené japonským zemětřesením na 14,5 až 34,6 miliardy dolarů. Odhad ukazuje, že zemětřesení by mohlo být z hlediska pojistných škod zdaleka nejdražší v moderní historii. Firma upozornila, že tento odhad je předběžný a že nezahrnuje potenciální jaderné škody.