Článek
„V každém městě, kam jsme přijeli, první, co zmizelo, byly rakety země - vzduch. Mluvíme o nějakých 20 000 raketách země - vzduch v celé Libyi. Viděl jsem auta, která jimi byla plně naložená. Mohly by změnit celou severní Afriku v bezletovou zónu,“ řekl Bouckaert.
I CNN, která o skutečnosti ve čtvrtek informovala, zjistila, že ze skladů rakety zmizely. V jednom skladu byly nalezeny prázdné boxy od raket s infračerveným naváděním 9K338 Igla-S (v kódu NATO SA-24 Grinch). Jde o obdobu amerických stingerů. Mohou se použít proti letadlům, vrtulníkům, střelám s plochou dráhou letu i bezpilotním letounům, letícím až do výšky 3300 metrů. Dolet mají 6000 metrů. Použít se dají i v noci.
Tajný sklad zbraní se nacházel v Tripolisu v budově označené jako "skladiště tisku učebnic", ale za dvojitými vraty se našly manuály, jak ovládat raketomety a střely. Kromě nich tu ale byla i spousta střeliva, dělostřeleckých nábojů, protitankových raket a také prázdné přepravky, v nichž byly rakety vzduch - země naváděné teplem.
V jednom boxu pro dvě střely byly ještě dodací listy v ruštině a v angličtině s inventárním číslem rakety Missile 9M342. Ze stejného skladu zmizely i starší přenosné střely země vzduch 9M32 Strela 2 (v kódu NATO SA-7 Grail) s infračerveným naváděním o doletu přes tři kilometry, které jsou schopny ničit cíle do výše dvou kilometrů.
Strach z raket v rukou teroristů
Generál Carter Ham, který stojí v čele amerického velitelství pro Afriku, uvedl, že se obává, že by se tyto střely mohly pašovat. Zejména se toho bojí v případě ručních protiletadlových raket, jejichž cena na černém trhu činí okolo několika tisíc dolarů. Podle něj jich v libyjských skladech mohlo být před zahájením operací asi 20 000 a mnohé se nepodařilo najít. Část jich ale mohli použít libyjští vzbouřenci k útokům na pozemní cíle, protože ti proti Kaddáfího vojskům pálili vším, co měli k dispozici, i když byly zbraně původně zamýšleny pro jiné použití.
„Nějakou dobu to bude vzbuzovat obavy,“ uvedl generál už v dubnu.
Koordinátor protiteroristických akcí EU Gilles de Kerchove dal v pondělí najevo rostoucí neklid, že by se k těmto střelám, stejně jako ke kulometům a ručním zbraním mohla dostat severoafrická Al-Káida v islámském Maghribu. Strach je o to větší, že někteří z velitelů povstaleckých uskupení mohou býti napojeni na teroristy ze sítě al-Káida.
Vlády Nigeru a Čadu už potvrdily, že se k nim pašují zbraně z Libye určené pro al-Káidu stejně jako rozbušky a semtex. Čadský prezident uvedl, že mezi střelami jsou i SA-7. Se zbraněmi se také vrací Tuaregové, kteří pomáhali Kaddáfímu. Plukovník často využíval žoldáků z dalších zemí nebo menšin.
Bouckaert uvedl, že dva dělostřelecké granáty stačí pro výrobu autobomby značné síly. Po vyrabování skladů zbraní tak roste nebezpečí z vlny atentátů, jakou zažil i Irák.
Největší obavy však vzbuzují protiletadlové rakety. USA, které dodávaly mudžáhidům bojujícím proti Sovětům v Afghánistánu stingery, je pak draze vykupovaly zpět, aby se nedostaly do rukou teroristů.
Situaci komplikuje to, že není jasné, kolik raket bylo zničeno při náletech NATO a kolik rozkradeno. NATO uvedlo, že při náletech bylo zničeno 575 raket země - vzduch, radarové systémy k jejich navádění a sklady.