Článek
Výraz „historický“ v temném slova smyslu platí pro záplavy v Libyi do písmene. Na celém africkém kontinentě neexistuje podle dostupných údajů záznam o podobné katastrofě, která by si vyžádala takový počet obětí.
Scény z pobřežního města Derna, jež bylo postiženo nejhůře, přirovnal server BBC News k „biblickému konci světa, který neměl slitování“.
Jen v tomto jediném městě, kde před katastrofou žilo téměř 100 tisíc lidí, ve středu napočítali 6000 mrtvých. Násobně více osob se navíc pohřešuje.
Mrtví po povodních v Libyi končí v masových hrobech
Katarská televize al-Džazíra informuje o stovkách těl ležících mezi rozbořenými domy. Některé mrtvoly vyplavila záplavová vlna na Středozemní moře.
IOM Libya reports at least 30,000 individuals displaced in Derna due to #Storm Daniel, with 3,000 in Albayda, 1,000 in Almkheley, and 2,085 individuals still displaced in Benghazi. Number of deaths is currently unverified. Read the latest DTM Flash Update: https://t.co/js4Ra3RRmJ pic.twitter.com/ePK0kOw7NE
— IOM Libya (@IOM_Libya) September 13, 2023
Mezinárodní organizace pro migraci (IOM) odhadla, že v Derně přišlo o přístřeší nad hlavou nejméně 30 tisíc lidí, tedy třetina obyvatel. Další tisíce přišly o střechu nad hlavou v jiných městech včetně jedenapůlmilionového Benghází, metropole východní části země.
Reportér al-Džazíry z libyjského hlavního města Tripolisu zmiňuje „nebývalou solidaritu mezi obyčejnými Libyjci, která nehledí na faktické rozdělení země“.
Živel totiž udeřil v oblasti, kterou ovládají jednotky kontroverzního polního maršála Chalífy Haftára. Ten je v dlouhodobém ozbrojeném sporu s mezinárodně uznávanou vládou v Tripolisu.
Přesto však existují obavy, že mocenské spory ve válkou rozdělené zemi mohou záchranné práce zpomalovat.