Článek
Stanice CNN upozornila, že už jsou „zaplaveny“ rozsáhlé oblasti jižní části útesu táhnoucího se 2 300 kilometrů podél severovýchodního pobřeží Austrálie. Nejvíce říční vody se vyskytuje asi 200 kilometrů severně od ústí řek Fitzroy a Burnett, přičemž se voda dostala sedm desítek kilometrů od pobřeží.
„Je to mimořádné. Celá pobřežní laguna je zalita říční vodou,“ komentoval situaci výzkumník Univerzity Jamese Cooka Jon Brodie. Dodal, že očekává, že směs minerálů, usazenin, pesticidů z polí a neznámé množství kovů ze zaplavených dolů bude mít na korálový útes dopad od Frazerova ostrova 200 kilometrů severně od Brisbane po 1500 kilometrů vzdálené město Cairns. Slanost vody by mohla klesnout až pod deset procent.
Podle Brodieho se dá očekávat okamžitý zánik korálů a mořské trávy, což může mít devastující následky na mořské tvory, kteří mezi korály žijí. Zatímco velké ryby mohou sladké vodě uniknout, ty menší, jejichž habitatem jsou korály, čeká stejný osud. Ekosystém korálového útesu může navíc narušit rozšíření řas.
Brodie upozornil, že když při povodních v roce 1991 dorazila záplavová vlna na řece Fitzroy do moře, všechny korály a tráva u Keppelových ostrovů odumřely. První oživení bylo patrné po deseti letech.
Za pohromou stojí La Niña
Podle klimatologů může za vydatné deště zejména ve státě Queensland atmosferický jev La Niña. Při něm dochází k ochlazení vod ve střední a východní části Pacifiku, což ovlivňuje počasí nad východní Austrálií.
Po předchozím výskytu jevu v roce 1974 následovaly rekordní povodně na řece Brisbane, při nichž přišlo o život 14 lidí.