Článek
Příslušníci ukrajinské 81. samostatné mechanizované brigády zajali u Bilohorivky tři nepřátelské vojáky. Podle webu Ukrajinské pravdy byl mezi nimi i občan Čínské lidové republiky (ČLR). Jeho totožnost a občanství bylo potvrzeno, uvedl list.
Číňan byl zajat, když nepřátelská útočná skupina, která se ocitla pod palbou ukrajinských vojáků a dronů, začala své postavení vnímat jako beznadějné a rozhodla se vzdát.
Zajatý čínský občan během výslechu vypověděl, že vojenským výcvikem prošel v okupované ukrajinské Luhanské oblasti jako součást skupiny vytvořené z občanů ČLR. „Zaškolením“ prošel bez tlumočníka, pouze pomocí gest a překladače v mobilní telefonu.

Ukrajinští vojáci pálí z raketometu BM-21 Grad v Luhanské oblasti.
Hlavní motivací podle něj byla touha stát se vojákem a získat občanství Ruské federace. Rodina o jeho úmyslu odjet do Ruska a dát se k armádě věděla, oficiálně však odjel jako turista. O tom, že mu po podpisu smlouvy s ruskou armádu náležel plat, se nezmínil. Minimální roční plat pro občana Ruské federace při uzavření více než roční smlouvy s armádou činí 3,25 milionu rublů (zhruba 865 tisíc korun). Pro cizince se ovšem částka může lišit.
Jazyková bariéra udělala své
Čínský zajatec uvedl, že vzhledem k jazykové bariéře si nebyl plně vědom situace při vojenských operacích. Podle něj skupina, do níž byl začleněn, utrpěla v boji velké ztráty.
Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj v úterý oznámil, že ukrajinská armáda zajala dva čínské občany, kteří bojovali v řadách ruské armády. Podle Ukrajinské pravdy se jeden z Číňanů vzdal vojákům zmíněné 81. samostatné mechanizované brigády, druhý se vzdal příslušníkům 157. samostatné mechanizované brigády. Zelenskyj uvedl, že ukrajinské síly zaznamenaly v boji šest čínských vojáků. Podle prezidenta zajatci, kteří jsou nyní v rukou ukrajinské tajné služby SBU, měli u sebe osobní doklady i bankovní karty.
Ukrajinský ministr zahraničí Andrij Sybiha nechal ještě v úterý předvolat čínského chargé d’affaires, aby ohledně čínských vojáků bojujících v ruských silách podal vysvětlení.
Peking: Prověřujeme to
Čína oznámila, že zprávy o zadržení dvou čínských občanů na Ukrajině prověřuje. Z prvních zjištění prý vyplývá, že zapojení do ruské armády byla jejich „samostatná akce“, o účasti zprostředkovatele se zatím nehovoří. Šéf čínské diplomacie Wang I ale zároveň vyzval Číňany, aby se vyhýbali válečným zónám a neúčastnili se bojů.
Do války na Ukrajině se po boku ruské armády loni zapojili také vojáci z KLDR. Ukrajinská rozvědka se shodla s jihokorejskou, že severokorejský diktátor Kim Čong-un jich poslal Rusům až 12 000. Bojovali v ruské Kurské oblasti, odkud ruská armáda několik měsíců nedokázala vytlačit ukrajinské oddíly, které tam pronikly. Podle některých informací byli Severokorejci nasazeni také na ukrajinském území. Několik jich také padlo do zajetí.