Článek
"Jde o dramatický, ale do značné míry symbolický akt, ukazující hluboký rozpor, kterým euroskeptický vůdce rozzlobil své levicové odpůrce," napsala agentura Reuters.
Připomíná, že konec Klausova funkčního období je rozpačitý, a srovnává to s koncem mandátu jeho předchůdce Václava Havla, který se těšil velké úctě.
Podle Reuters je hlavním důvodem žaloby amnestie. „Rozzlobila mnoho Čechů, protože ukončila stíhání mnoha lidí vyšetřovaných kvůli ekonomické kriminalitě. A to právě ve chvíli, kdy korupce a podvody jsou hlavní politické téma posledních let.
Klausovi hrozí ztráta prezidentské penze a práva stát se v budoucnu opět prezidentem. Odsouzení by bylo "ranou pro odkaz pravicového politika, který vyvolával v Evropě hněv svými euroskeptickými názory.
Vlna nespokojenosti po celé zemi
Amnestii připomíná i agentura AFP. Podle ní amnestie vyvolala "velkou vlnu nespokojenosti po celé zemi" a Klausovi odpůrci ji odsuzují jako příliš shovívavou pro korupčníky.
Velký prostor události věnuje i BBC, zprávu zveřejnila na hlavní stránce. Podle jejího analytika žaloba vyjadřuje emoce, které vůči prezidentovi a jeho krokům mají levicoví senátoři. Uvádí, že nemá příliš šancí na úspěch.
"Hlasování je spíše symbolické, jeho funkční období končí," připomíná BBC s tím, že není jasné, co by znamenalo, pokud by Ústavní soud uznal Klause vinným.
Poprvé v dějinách
Obvinění Václava Klause z velezrady zaznamenala i ruská agentura ITAR-TASS, podle které se tak stalo v českých dějinách poprvé.
"Prezidentovi připisují vinu za nepovedenou lednovou amnestii, po níž byli z věznic propuštěni četní nebezpeční zločinci, i to, že dosud nepodepsal dodatek k Lisabonské smlouvě, počítající s reformou Evropské unie, i to, že ´vážně ohrozil´ činnost ústavního soudu tím, že skoro rok nejmenoval nové ústavní soudce," napsala agentura.