Článek
Nákaza byla poprvé zaznamenána 21. ledna a od té doby se objevilo celkem 419 případů, z nichž 53 bylo smrtelných. Vesnice Boloko a Bomate, ve kterých se nákaza objevila, jsou od sebe vzdálené více než 190 kilometrů. Známá není příčina nákazy, ani jak se šíří, ani jestli se v obou vesnicích jedná o tutéž nemoc, informuje o situaci agentura AP.
Podle africké divize Světové zdravotnické organizace (WHO) byly první oběti v Boloku děti, které snědly netopýra a do 48 hodin zemřely. V Bomate, kde se nákaza objevila o dva týdny později, bylo zaznamenáno více než 400 z celkových 419 případů. Mezi oběma vesnicemi lékaři nenašli žádné spojení.
Vzhledem k tomu, že oběti v Boloku umíraly mnohem rychleji než v Bomate, ve hře zůstává domněnka, že jde o dvě různé nákazy. „Tu první s mnoha úmrtími dále vyšetřujeme, protože jde o neobvyklou situaci, a v tom druhém případě, se kterým se potýkáme, vidíme také hodně případů malárie,“ řekl ředitel nemocnice Bikoro doktor Serge Ngalebato.
Podle statistik konžského ministerstva zdravotnictví má však 80 % nakažených stejné příznaky. Mezi ty patří horečka, zimnice, bolesti a průjem. Takové příznaky sice způsobuje mnoho infekcí, ale zdravotníci se zprvu obávali, že v kombinaci s rychlostí úmrtí by mohlo jít o projev virové hemoragické horečky, jako je ebola. Tou se první oběti mohly nakazit od snězeného netopýra.
Ebolu nebo virus Marburg ale zdravotníci na základě testování vzorků vyloučili. WHO nadále pracuje s možnostmi, že je příčinou malárie, jiná virová hemoragická horečka, otrava jídlem nebo vodou, břišní tyfus nebo meningitida.
Od roku 2012 do roku 2022 v zalesněných oblastech Afriky o více než 60 % přibylo případů virové nákazy způsobené konzumací divoké zvěře. Někteří experti se domnívají, že to by mohlo být příčinou i současné situace.
„Všechny tyto viry se drží v lesích, takže dokud máme tyto lesy, tak budeme vždy mít pár epidemií zmutovaných virů,“ řekl profesor veřejného zdraví z konžské Národní pedagogické univerzity Gabriel Nsakala.