Článek
Jun uvedl, že jde o „institucionalizované partnerství“, lídři třech zemí by se od nynějška měli scházet každoročně a členové jejich vlád a bezpečnostní poradci ještě častěji.
Kišida a Jun Sok-jol do Spojených států přijeli dnes a s Bidenem hovořili několik hodin. Na společné tiskové konferenci pak lídři oznámili, že budou pořádat každoroční vojenská cvičení, jejich armády spolu budou více sdílet zpravodajské informace, především o severokorejském raketovém a jaderném programu, a vznikne také „horká linka“, pomocí níž se vlády trojice budou moci rychle kontaktovat ohledně hrozeb nebo krizí, jimž země čelí. „Novou platformou pro spolupráci bude také Rada bezpečnosti OSN, v níž v roce 2024 zasedneme všichni tři,“ dodal Kišida.
Jihokorejský prezident Jun Japonsko a Jižní Koreu označil za nejpokročilejší liberální demokracie v regionu, velké ekonomiky a lídry na poli technologií a vědeckých inovací, „jejichž spolupráce je nyní důležitější než kdy dřív“. „Co se špičkových technologií týče, budeme spolupracovat na vývoji umělé inteligence, kvantové výpočetní techniky, vesmírných technologií a nové generace telekomunikační technologie,“ řekl zástupce Soulu. Biden ve svém projevu oznámil také vznik nového mezinárodního panelu zdravotnických expertů pro výzkum léčby rakoviny.
Na poli bezpečnosti se Biden, Jun a Kišida kromě KLDR dotkli také témat napětí kolem Tchaj-wanu, jejž si Čína nárokuje jako svoji provincii, sporných nároků ohledně ostrovů mezi Čínou a Japonskem a celkově čínské asertivity v Jihočínském moři.
„Vždy se budeme stavět za mezinárodní právo, právo na svobodnou plavbu v mezinárodních vodách a bezpečný a prosperující region jihovýchodní Asie,“ řekl Biden.
Poradce: Není to nové NATO
Americký poradce pro národní bezpečnost Jake Sullivan před začátkem summitu v Camp Davidu uvedl, že nové partnerství Washingtonu, Soulu a Tokia „není nové NATO“ pro oblast Pacifiku. „Tohle partnerství není proti někomu, ale pro něco,“ řekl Sullivan.
Sídlo Camp David se nachází asi 100 kilometrů od Bílého domu a nese jistou symboliku; americký prezident Jimmy Carter v něm například hostil egyptského prezidenta Anvara Sadata a izraelského premiéra Menachema Begina v roce 1978 při jednáních, která položila základy mírové smlouvy mezi oběma zeměmi. Za druhé světové války se pak na Camp Davidu setkali prezident Franklin Roosevelt a britský premiér Winston Churchill, aby naplánovali ofenzivu do Itálie.