Článek
Nejtěžší následky měla konzumace bonbonů u náctiletého chlapce ze státu Jižní Austrálie, který jich snědl hned několik a posléze byl nalezen v bezvědomí. Po následné léčbě se ovšem plně zotavil. Další případy byly zaznamenány ve státech Nový Jižní Wales a Victoria, informuje deník The Guardian.
„Je nám vážně líto, že se jim to stalo,“ řekl ředitel společnosti Uncle Frog Rohan Bandil. „Nebyl to náš úmysl. Chtěli jsme jen přinést produkt, jemuž podobné výrobky jsou na globálním trhu extrémně úspěšné, a prodávat ho na australském trhu.“
Mezi příznaky otravy byly podle zdravotníků záchvaty, cukání, děsivé halucinace, úzkosti, závratě, ztráty vědomí, zrychlený puls a zvracení. „Hypotéza zní, že produkt obsahuje nějakou látku, která vede k těmto příznakům,“ uvedla šéfka zdravotnictví státu Nový Jižní Wales Kerry Chantová.
Klokan zaútočil na dvouletou holčičku, když si hrála na zahradě
Společnost Uncle Frog byla zaregistrována na konci roku 2023 jako odnož Bandilova podniku Oz Brands. Její registrace byla 12. června zrušena. Příchutě bonbonů, jež otravu způsobily, nebyly schváleny australským a novozélandským potravinovým úřadem a nesměly tak být prodávány jako potraviny nebo potravinové ingredience. To platí i o druzích hub, jež měl produkt údajně obsahovat. Přesto byly bonbony na webových stránkách společnosti označované za „100% legální“.
Brett Summerell z botanické zahrady v Sydney varuje, že všechny produkty z hub by měly být kupovány jen od spolehlivých zdrojů. „Ačkoliv není jasné, jestli bonbony skutečně obsahují nějaký houbový materiál, obávám se, že lidé budou chtít jít a zkusit si ty houby nasbírat sami. Mnoho druhů rostoucích v divočině může být jedovatých, a to až smrtelně. Často je těžké je rozpoznat a nejbezpečnější je se jim vyhnout,“ nabádal Summerell Australany, pro něž není houbaření ani zdaleka běžnou aktivitou.