Článek
Jako první byl vyproštěn horník, který byl osamocen v jiné části dolu než skupina deseti mužů, s nimiž záchranáři komunikovali a kteří v minulých dnech dostali zásoby jídla.
Muž byl podle čínské státní televize CCTV hodně zesláblý a okamžitě po vysvobození jej převezli do nemocnice na ošetření. Na televizních záběrech bylo vidět, jak záchranáři vyčerpaného muže s černou páskou přes oči a zabaleného v dece vyzvedli z dolu a předali zdravotníkům.
Následně záchranáři začali vyprošťovat horníky z druhé sekce dolu. Mezi první trojicí zachráněných v této části byl i muž, o němž se vědělo, že je zraněný. Brzy vytáhli na povrch další. Některým horníkům ještě zbylo dost sil na to, že s podporou záchranářů dokázali jít.
Záchranáři slyšeli údery do potrubí
Neštěstí se stalo 10. ledna v dole na zlato nedaleko města Jen-tchaj v provincii Šan-tung na východě Číny. V podzemní pasti, více než 600 metrů od vstupu do šachty, zůstalo celkem 22 lidí. Výbuch vážně poškodil přístup na dno dolu a komunikační kabely. Záchranáři ale tento týden zaslechli údery do potrubí, jimiž část horníků dala najevo, že jsou stále naživu.
Drama v čínském dole: Zavalení horníci jsou po týdnu stále naživu
Záchranáři poté úzkou šachtou poslali zavaleným tekutiny a léky a od soboty jim podávali běžnou stravu. Varovali nicméně, že může trvat dalších 15 dní, než se k nim dostanou, protože na cestě jsou značné překážky. Tyto předpovědi se nakonec nepotvrdily.
Jeden ze zavalených horníků, který utrpěl úraz hlavy a byl v kómatu, tento týden zemřel. S dalšími se záchranářům dosud nepodařilo navázat kontakt.
Příčiny exploze zatím nejsou známy.
Neštěstí v čínských dolech bývají poměrně častá, protože mnohdy se tam nedodržují bezpečnostní předpisy. Loni podle tamějších úřadů v zemi při důlních neštěstích zahynulo 573 lidí.