Článek
Lidé se zběsile snaží holýma rukama, maximálně za pomoci lopat, ve 41stupňovém horku odklízet trosky v zoufalé snaze najít někoho, kdo ještě žije. Záchranné práce brzdí nejen zborcené silnice a mosty, ale i nefungující státní správa, protože země se nachází uprostřed občanské války, píše agentura AP.
Silné otřesy v pátek strhly desítky budov, poškodily infrastrukturu včetně místního letiště. Řídicí věž se zřítila, jsou poničeny přistávací dráhy a provoz byl přerušen.
Paniku vyvolal otřes o síle 5,1 stupně, který udeřil v neděli odpoledne. Většina z 1,5 milionu obyvatel Mandalaje trávila noc na ulici. Buď přišli o střechu nad hlavou, nebo se báli, že pokračující otřesy zlikvidují zbytek staveb a oni zůstanou v sutinách.
Odborníci upozorňují, že tragická bilance bude stoupat. V mnoha oblastech se zatím trosky nezačaly odklízet, uvedla Cara Braggová, manažerka charitativní organizace Catholic Relief Services v Rangúnu. „Jsou to hlavně místní dobrovolníci, místní lidé, kteří se jen snaží najít své blízké,“ řekla Braggová. Americká geologická služba USGS odhaduje, že počet mrtvých v Barmě by mohl dosáhnout až 10 tisíc.
„Nemocnice bojují s přílivem zraněných, nedostatkem zdravotnického materiálu, čisté vody. Lidé se snaží sehnat něco k jídlu a získat pitnou vodu,“ popisuje Braggová.
Pomoci Barmě se snaží i české úřady a organizace. Ministr zahraničí Jan Lipavský (nestr.) rozhodl o uvolnění pěti milionů korun. Část pomoci zamíří do Barmy prostřednictvím finančního příspěvku pro Mezinárodní červený kříž, který v zemi působí. Ministerstvo také jedná s českými neziskovými organizacemi. V sobotu o zřízení účtu na pomoc po zemětřesení informovaly Diakonie ČCE nebo Český výbor pro UNICEF, v pátek otevřela sbírkové konto Adra ČR.