Článek
"Byl to Belmochtár, kdo osobně dohlížel na vypracování operačních plánů útoků proti elitním francouzským jednotkám, zajišťujícím bezpečnost zařízení jaderné firmy a vojenské základny," uvedl v prohlášení citovaném mauritánskou agenturou Alakhbar mluvčí Belmochtárovy organizace, která se loni údajně odtrhla od severoafrické odbočky teroristické sítě Al-Káida.
Belmochtárovi se připisuje lednový útok na zařízení pro těžbu a zpracování plynu v Alžírsku, kde ze stovek rukojmích zahynuly skoro čtyři desítky. [celá zpráva]
Minulý měsíc čadský prezident Idriss Déby tvrdil, že se Belmochtár sám vyhodil do vzduchu v zoufalství nad smrtí jednoho velitele severoafrického křídla Al-Káidy Abdal Hámida abú Zajda při bojích v Mali, Francie to však nepotvrdila. [celá zpráva]
Každopádně útoky v Nigeru podle agentury Reuters naznačují, že islamisté v sousedním Mali, navzdory francouzské intervenci, zůstávají bojeschopní a jsou s to zorganizovat i složité údery proti vysoce chráněným cílům ve vzdálených končinách nesmírné Sahary.
Francie se stává terčem odvety islamistů v severní Africe kvůli letošnímu zásahu proti povstalcům v Mali. Již před dvěma lety však Al-Káida unesla čtyři francouzské rukojmí právě v nigerském uranovém dole. Fundamentalisté mají důvod k odvetě také vůči Nigeru, jehož vojáci jsou součástí spojených afrických jednotek zasahujících v Mali.