Článek
„Šel jsem k lidovému soudu okresu Kimčongsuk, kde dvanáct lidí obdrželo rozhodnutí o rozvodu. Ihned po verdiktu byli převezeni do okresního pracovního tábora,“ citovala v prosinci obyvatele severní provincie Rjanggang stanice Radio Free Asia (RFA) financovaná z rozpočtu Spojených států.
„Až do loňského roku, když se pár rozvedl, byla do pracovního výcvikového tábora posílána pouze ta osoba, která žádost o rozvod podala. Od tohoto měsíce jsou všechny rozvedené páry posílány do pracovních výcvikových táborů,“ dodal zdroj.
If you get a divorce in North Korea, you and your spouse will be sent to a labor camp for one to six months to atone for your “crimes,” residents in the country told Radio Free Asia. https://t.co/OHtkG9V6vV#NorthKorea pic.twitter.com/56nZM1MAXK
— Radio Free Asia (@RadioFreeAsia) December 20, 2024
„Můj bratr se také po třech letech manželství rozvedl. Jeho manželka nejprve podala žádost o rozvod k soudu a obdržela rozhodnutí o rozvodu. Ona byla poslána do pracovního tábora na šest měsíců, zatímco on tam musí strávit jeden měsíc,“ řekl obyvatel.
Rozvedená žena, která se právě vrátila po třech měsících v pracovním táboře v provincii Jižní Pchjongan, řekla RFA, že ženy dostávají obecně za rozvod přísnější tresty než muži. „V okresním pracovním výcvikovém táboře je vězněno asi 80 žen a 40 mužů. Asi 30 mužů a žen bylo uvězněno kvůli rozvodovým dekretům a tresty pro ženy byly delší,“ vylíčila s tím, že obvyklým důvodem rozvodu je násilí manželů vůči manželkám kvůli konfliktům plynoucím z finančních obtíží. Stanice přitom podotýká, že na mnohé domácnosti tvrdě dopadla uzávěra během pandemie covidu.
Poameričtělý pokrm na indexu
Uvěznění obyvatelům KLDR nově hrozí nejen kvůli rozvodu, ale také kvůli jídlům považovaným za příliš západní. „Prodej budae-jjigae na trhu byl zastaven. Policisté a správci tržiště řekli, že každý, kdo bude přistižen při jeho prodeji, bude zavřen,“ cituje britský list The Sun prodejce z provincie Rjanggang.
Budaejjigae is perfect for warming up in this cold weather. This stew is made up of hot pepper paste & kimchi mixed with Western ingredients like sausage, canned beans and ham. 🤤 pic.twitter.com/eBKGH73BUT
— VisitKorea (@KoreanTravel) January 30, 2019
Terčem nevole severokorejských úřadů se tento hutný pokrm kombinující vývar, kimči, pastu z pálivých papriček, párky, fazole, tofu, nudle a lančmít stal kvůli svému původu. Budae-jjigae neboli „vojenský guláš“ je totiž fúzí korejské a americké kuchyně a do KLDR podle britského deníku pronikl z Jižní Koreje v roce 2017, načež v izolované zemi rychle získal popularitu.