Hlavní obsah

Za protivládní protesty posílají čínské úřady lidi na psychiatrii

3:11
3:11

Poslechněte si tento článek

Za protesty proti vládě komunistické strany hrozí v Číně hospitalizace v psychiatrické léčebně, píše stanice BBC. V nemocnici poté personál „léčí tyto neposlušné pacienty“ antipsychotiky a někdy i elektrošoky bez jejich souhlasu. Tato metoda na umlčení nepohodlných lidí je v Číně na vzestupu, přestože v zemi existuje zákon na její omezení, uvádí stanice.

Foto: Profimedia.cz

Demonstrace před čínskou ambasádou v Londýně

Článek

Čang Ťun-ťie protestoval poprvé v 17 letech, a to za pandemie onemocnění covidu-19 proti přísným opatřením autoritářského režimu. Za pár dní ho úředníci a jeho otec donutili k hospitalizaci v nemocnici, kde ho lékaři začali násilím léčit s tím, že mu diagnostikovali schizofrenii.

„Doktoři mi řekli, že mám velmi vážnou duševní nemoc. Poté mě přivázali k posteli. Lékaři a zdravotní sestry mi neustále opakovali, že musím být duševně nemocný kvůli mému postoji ke komunistické straně a vládě. Bylo to příšerné,“ řekl Čang BBC. Po dvanácti dnech ho z nemocnice propustili, jen aby ho o měsíc později znovu „hospitalizovali“. Tentokrát se provinil pouštěním petard, které vláda na nový čínský rok zakázala; tento pobyt v nemocnici trval déle než dva měsíce.

I po propuštění musel brát prášky, jež se předepisují pacientům se schizofrenií a bipolární poruchou. „Po prášcích jsem si připadal mimo,“ řekl Čang. Policie chodila k němu domů a kontrolovala, jestli prášky „poctivě“ bere. Ze strachu z třetí hospitalizace uprchl na Nový Zéland, aniž by se rozloučil s rodiči nebo přáteli.

Kim je chytrý chlap. Trump řekl, že chce obnovit jednání s vůdcem KLDR

Amerika

Podobnou zkušenost má i aktivista Ťie Li-ťien, kterého lékaři léčili s duševní chorobou bez jeho souhlasu v roce 2018. Policie ho tehdy zadržela, protože se účastnil protestů za lepší platy v továrně. Ťie pak musel brát antipsychotika, která mu podle něj znesnadňovala kriticky myslet. Když je odmítl dále brát, poslali ho doktoři na elektrošoky.

Poslední případ, na který BBC upozornila, je případ mladé vlogerky Li I-süe. Tu úřady hospitalizovaly, protože obvinila jednoho policistu ze sexuálního napadení a svěřila se s tímto zážitkem svým sledujícím na sociálních sítích.

V zemi funguje od roku 2013 zákon o duševním zdraví, jehož cílem bylo zastavit toto zneužívání zdravých lidí. V legislativě také vysloveně stojí, že lidé musí s léčbou na psychiatrii souhlasit, pokud nejsou nebezpeční pro své okolí. Přesto se podle BBC v Číně zvýšil počet těch, kteří jsou léčení s psychickými poruchami proti své vůli.

Jeden z předních čínských právníků a spoluautor zákona z roku 2013 Chuang Süe-tchao řekl stanici BBC, že za to může nedostatek kontrolních mechanismů a málo aktivní občanská společnost.

Důvěřujeme si a máme stejné názory, notovali si Putin se Si Ťing-pchingem

Svět

Výběr článků

Načítám