Článek
„Pokud má měsíc 31 dní, pracuji 31 dní,“ řekl BBC jeden z dělníků. Většina uvedla, že mají volno pouze jeden den v měsíci. Srdcem módního giganta Shein je právě tato průmyslová část Kantonu. Lidé tu pracují minimálně 75 hodin týdně, což je v rozporu i s čínskými pracovními zákony. Vyšší pracovní doba není neobvyklá, zvláště u venkovských dělníků, kteří se snaží získat vyšší příjem.
„Obvykle pracujeme 10, 11 nebo 12 hodin denně. V neděli pracujeme asi o tři hodiny méně,“ říká reportérce BBC devětačtyřicetiletá žena z provincie Ťiang-s ve vnitrozemí Číny, která si nepřála uvést své jméno.
„Vyděláváme málo a životní náklady jsou teď tak vysoké,“ říká. Doufá, že vydělá dost na to, aby peníze mohla poslat svým dvěma dětem, které žijí s prarodiči. „Dostáváme zaplaceno za kus. Záleží na tom, jak je to obtížné. Něco jednoduchého jako tričko stojí jeden (3,32 Kč) až dva jüany (6,70 Kč) za kus a dokážu jich vyrobit asi dvanáct za hodinu,“ popisuje.
Shein má problém se vstupem na londýnskou burzu kvůli podezření, že využívá nucené práce
Standardní pracovní doba se zdá být od 08:00 do 22:00, zjistila BBC. Podle čínských zákonů by průměrný pracovní týden neměl přesáhnout 44 hodin a zaměstnavatelé by měli pracovníkům zajistit alespoň jeden den odpočinku v týdnu. Pokud chce zaměstnavatel tuto dobu prodloužit, mělo by to být ze zvláštních důvodů.
Ohromné přesčasy
To ale pro společnost Shein neplatí. Řada zaměstnanců pracuje s ohromnými přesčasy. Základní mzda bez přesčasů byla 2400 jüanů (7680 Kč), tedy pod 6512 jüany (20 800 Kč), které jsou podle Asijské mzdové aliance potřebné pro „životní minimum“. Ale dělníci, se kterými mluvili reportéři BBC, dokázali vydělat něco mezi 4000 jüany (12 800 Kč) až 10 000 jüany (32 tisíc Kč) měsíčně.
Shein, původně téměř neznámá společnost, se za pět let stala globálním lídrem v módním průmyslu. Její tržby prudce vzrostly a překonaly společnosti jako H&M, Zara a britský Primark. Její raketový vzestup je ovšem provázen kontroverzemi ohledně zacházení s dělníky a obviněními z nucené práce. V loňském roce se přiznala, že v továrnách, které jí dodávají zboží, pracovaly děti.
Brusel chce zasáhnout proti rozmachu Temu a Shein. Zvažuje pro ně novou daň a poplatek
V čem tkví úspěch Sheinu
Úspěch Sheinu spočívá v objemu. Dodává mu na pět tisíc továren, které s ním mají smlouvy. „Shein má své klady i zápory,“ řekl BBC jeden majitel továrny. „Dobrá věc je, že objednávka je velká, ale zisk je nízký a je fixní,“ dodal. Vzhledem ke své velikosti a vlivu je Shein tvrdý vyjednavač. Majitelé továren tak musí snižovat náklady jinde, což často vede k nízkým mzdám pro zaměstnance.
„Před Sheinem jsme vyráběli a prodávali oblečení sami. Mohli jsme odhadnout náklady, rozhodnout o ceně a vypočítat zisk. Nyní Shein kontroluje cenu a vy musíte přemýšlet o způsobech, jak snížit náklady,“ řekl majitel tří továren. Když však objednávky dosáhnou vrcholu, je to podle něj zlatý důl.
A je ještě jeden důvod, proč se firmy snaží s firmou Shein uzavřít kontrakt. „Pokud je platba za naše zboží splatná 15. prosince, bez ohledu na to, zda se jedná o miliony nebo desítky milionů, peníze jsou zaplaceny včas,“ dodal další majitel firmy.
Konkurovat Sheinu lze velmi obtížně, tvrdí Sheng Lu, profesor z americké University of Delaware. Má proti ctižádostivým rivalům, jako je Vietnam nebo Bangladéš, výhodu. Má dodavatele v Číně. Vietnam i Bangladéš dovážejí suroviny k výrobě oblečení právě z Číny.
Čínské továrny se však ve všem - od látek po zipy a knoflíky - spoléhají výhradně na místní zdroje.