Článek
Pětačtyřicetiletý Poilievre zastával křeslo za volební okrsek Carleton v Ontariu dvacet let a v době svého zvolení v roce 2005 byl nejmladším kanadským poslancem v dějinách. Podle současného součtu hlasů jej o křeslo v pondělních volbách připravil kandidát liberálů Bruce Fanjoy.
Sám Poilievre, který je lídrem konzervativců od roku 2022, se zatím k předpokládané ztrátě křesla nevyjádřil, uvádí BBC. Ještě před dvěma měsíci se přitom čekalo, že coby lídr vítězné strany bude premiérem.
Konzervativci po volbách zůstanou druhou nejsilnější stranou. Když přiznával volební porážku, Poilievre výsledek voleb nazval „v podstatě remízou“. Kanaďany pak vyzýval, aby se sjednotili a po vládě vyžadovali zodpovědnost. Varování, že by jejich lídr mohl ve volbách přijít o křeslo, členové strany před volbami vždy smetávali ze stolu.
Komise nejdelší kandidátky
Poilievre se ve svém volebním okrsku potýkal krom liberálního protikandidáta také s protestní organizací Komise nejdelší kandidátky, která požaduje změnu kanadského volebního systému, jenž je odvozen od volebního systému Velké Británie. Tato organizace proti lídrovi konzervativců ve volbách postavila přibližně 90 protikandidátů.
Nejvíce však Poilievreovi ublížil americký prezident Donald Trump. Ten na Kanadu stejně jako na většinu zbytku světa uvalil cla, a navíc severním sousedům vyhrožuje, že z nich udělá 51. stát USA. Poilievre, jenž Trumpa dříve veřejně chválil, se už od něj nedokázal distancovat. Konzervativci tak volby prohráli, ačkoliv ještě v lednu před liberály v průzkumech vedli o dvacet procentních bodů.