Článek
„Jsou velmi nemocní. Jsou velmi dehydratovaní. Je vidět, že téměř umírají,“ popsal zároveň v úterý agentuře AFP stav zachráněných lídr místní komunity jménem Johannes Qankase.
Minulý týden byl přitom zveřejněn dopis od jednoho z ukrývajících se nelegálních horníků s tím, že v šachtách pod zemí je nejméně 109 mrtvých. Zveřejněny byly rovněž záběry, které ukazovaly množství těl zabalených v igelitových pytlích a mezi nimi vyhublé přeživší v potemnělých šachtách. Počet lidí v dole je nejasný, i nejnižší odhady však hovoří o stovkách lidí.
South African rescuers pull 36 corpses, 82 survivors from illegal gold mine https://t.co/z6h414zV5M pic.twitter.com/JcpuO3Mk9H
— Reuters Africa (@ReutersAfrica) January 14, 2025
Horor v uzavřeném dole. Ilegální horníci v JAR jsou pod zemí druhý měsíc, mrtvých je přes stovku
Policie opakovaně uvádí nižší číslo obětí i množství lidí setrvávajících pod povrchem, než kolik hlásí aktivisté a blízcí nelegálních horníků. Ti také tvrdí, že policie u vchodů některým v opuštění dolů brání, ačkoliv podle policie dobrovolně na povrch vyšlo již zhruba 1500 lidí.
The South African government has launched a rescue operation at an abandoned gold mine in the country’s North West province, where at least 109 men have died, a group representing the miners said. https://t.co/nvZ3mFtZmD
— CNN Africa (@CNNAfrica) January 14, 2025
Drama začalo v polovině listopadu, kdy jihoafrické úřady nechaly obklíčit vchody do uzavřených dolů využívané k nelegální těžbě. Od té doby odmítají horníkům pod povrchem jakkoliv pomáhat – s tím, že jim v opuštění podzemí nikterak nebrání. Pokud to však udělají, budou kvůli nelegální těžbě zatčeni.
Podle jihoafrické komise pro minerály mohou horníci v dolech trávit i měsíce, některé tunely jsou kilometry dlouhé, informovala před časem stanice CNN. Nelegální těžba je v JAR dlouhodobý problém. Horníci, často vykořisťovaní lidé z okolních zemí, pracují za hrozných podmínek ve starých dolech, ve kterých hledají zbylá ložiska zlata a dalších drahých nerostů.
Výjimečná nejsou vzhledem k podmínkám v dolech ani úmrtí, před dvěma lety našli policisté těla 21 mrtvých horníků u Johannesburgu, informovala agentura AP.