Článek
SpaceX, výrobce vesmírné technologie včetně raket a satelitů, se výzvou údajně snaží vyhnout problémům se zásobováním, jež by společnosti přinesla čínská invaze na Tchaj-wan. V Číně vládnoucí komunistická strana si ostrovní zemi nárokuje a nevyloučila, že si ji vezme silou. Tamní vláda se tak snaží zabránit přesunu výrobních kapacit do zahraničí a naopak je využívá jako takzvaný „silikonový štít“, kterým Čínu od útoku odrazuje.
„Na jejich oficiálních stránkách žádné takové informace nejsou, ale některá zahraniční média to hlásí a věnujeme tomu patřičnou pozornost. Myslím, že tchajwanský dodavatelský řetězec je velmi silný a měl by být schopen se se situací vyrovnat. Krátkodobé politické faktory by vztah mezi mezinárodními satelitními společnostmi a tchajwanskými výrobci ovlivnit neměly,“ řekl ke zprávě Reuters tchajwanský ministr ekonomiky J.W. Kuo
Součástky a důležité vybavení pro celosvětový satelitní průmysl vyrábí 46 tchajwanských firem, přičemž přibližně tucet jich zásobuje přímo SpaceX, uvádí deník The Guardian. Představitelé jedné z těchto firem, Chin-Poon Industrial, médiím sdělili, že byli požádáni, aby výrobu přesunuli do Thajska, „převážně z geopolitických důvodů“.
Čínská odveta: Sankce paralyzovaly největšího amerického výrobce dronů
Společnosti Wistron NeWeb Corporation (WNC) a Univeral Microwave Technology, též dodavatelé SpaceX, letos svou výrobu do Vietnamu rozšířily. Obě firmy odmítly mluvit o svých jednotlivých klientech, ale obě také jako důvod expanze uvedly geopolitické obavy. „Ale stále to hlavně závisí na požadavcích klientů. Rozhodnutí činíme v souladu s jejich potřebami,“ uvedla mluvčí WNC.
To, že na přesun tchajwanských výrobců nyní apeluje Elon Musk, s sebou přináší otázky o tom, jaký bude postoj administrativy znovuzvoleného prezidenta USA Donalda Trumpa k tchajwanské otázce. Musk, který už v roce 2022 řekl, že je konflikt Číny s Tchaj-wanem „nevyhnutelný“, Trumpa ve volbách silně podporoval – a očekává se, že v nové administrativě sehraje důležitou roli.
Kvůli požadavku SpaceX teď Musk na sociálních sítích od Tchajwanců sklízí vlnu nevole a volání po bojkotu jeho produktů. Miliardář přitom nerozlítil Tchajwance poprvé. Loni v září například prohlásil, že je Tchaj-wan nedílnou součástí Číny, jako je Havaj nedílnou součástí USA, a oddělen byl jen kvůli ochraně ze strany Spojených států. Muskova Tesla je přesto v ostrovní zemi nadále desátou nejprodávanější automobilovou značkou.
Podle nedávné zprávy listu Wall Street Journal je Musk též pravidelně ve styku s ruským vůdcem Vladimirem Putinem a Tchaj-wanu měl odmítnout poskytnout satelity Starlink právě na jeho žádost. Putin se tak prý chtěl zavděčit čínskému prezidentovi Si Ťin-pchingovi. Dřívější zprávy uváděly, že je Starlink v Tchaj-wanu nedostupný kvůli tchajwanským pravidlům o lokálním vlastnictví. Zpráva WSJ Muskovi na čínských sociálních sítích vynesla mohutnou vlnu chvály.