Hlavní obsah

Přesuňte výrobu jinam, vyzvala Muskova SpaceX tchajwanské dodavatele. Z bezpečnostních důvodů

Společnost SpaceX miliardáře Elona Muska vyzvala své tchajwanské dodavatele, aby přesunuli výrobu jinam, zveřejnila ve středu agentura Reuters. Důvodem žádosti měly být „geopolitické obavy“. Výzva SpaceX už měla vést k přesunu určitých výrobních kapacit například do Vietnamu nebo do Thajska. Tchajwanská vláda uvedla, že tyto zprávy i další vývoj bedlivě sleduje.

Foto: Reuters

Elon Musk

Článek

SpaceX, výrobce vesmírné technologie včetně raket a satelitů, se výzvou údajně snaží vyhnout problémům se zásobováním, jež by společnosti přinesla čínská invaze na Tchaj-wan. V Číně vládnoucí komunistická strana si ostrovní zemi nárokuje a nevyloučila, že si ji vezme silou. Tamní vláda se tak snaží zabránit přesunu výrobních kapacit do zahraničí a naopak je využívá jako takzvaný „silikonový štít“, kterým Čínu od útoku odrazuje.

„Na jejich oficiálních stránkách žádné takové informace nejsou, ale některá zahraniční média to hlásí a věnujeme tomu patřičnou pozornost. Myslím, že tchajwanský dodavatelský řetězec je velmi silný a měl by být schopen se se situací vyrovnat. Krátkodobé politické faktory by vztah mezi mezinárodními satelitními společnostmi a tchajwanskými výrobci ovlivnit neměly,“ řekl ke zprávě Reuters tchajwanský ministr ekonomiky J.W. Kuo

Součástky a důležité vybavení pro celosvětový satelitní průmysl vyrábí 46 tchajwanských firem, přičemž přibližně tucet jich zásobuje přímo SpaceX, uvádí deník The Guardian. Představitelé jedné z těchto firem, Chin-Poon Industrial, médiím sdělili, že byli požádáni, aby výrobu přesunuli do Thajska, „převážně z geopolitických důvodů“.

Čínská odveta: Sankce paralyzovaly největšího amerického výrobce dronů

Ekonomika

Společnosti Wistron NeWeb Corporation (WNC) a Univeral Microwave Technology, též dodavatelé SpaceX, letos svou výrobu do Vietnamu rozšířily. Obě firmy odmítly mluvit o svých jednotlivých klientech, ale obě také jako důvod expanze uvedly geopolitické obavy. „Ale stále to hlavně závisí na požadavcích klientů. Rozhodnutí činíme v souladu s jejich potřebami,“ uvedla mluvčí WNC.

To, že na přesun tchajwanských výrobců nyní apeluje Elon Musk, s sebou přináší otázky o tom, jaký bude postoj administrativy znovuzvoleného prezidenta USA Donalda Trumpa k tchajwanské otázce. Musk, který už v roce 2022 řekl, že je konflikt Číny s Tchaj-wanem „nevyhnutelný“, Trumpa ve volbách silně podporoval – a očekává se, že v nové administrativě sehraje důležitou roli.

Kvůli požadavku SpaceX teď Musk na sociálních sítích od Tchajwanců sklízí vlnu nevole a volání po bojkotu jeho produktů. Miliardář přitom nerozlítil Tchajwance poprvé. Loni v září například prohlásil, že je Tchaj-wan nedílnou součástí Číny, jako je Havaj nedílnou součástí USA, a oddělen byl jen kvůli ochraně ze strany Spojených států. Muskova Tesla je přesto v ostrovní zemi nadále desátou nejprodávanější automobilovou značkou.

Podle nedávné zprávy listu Wall Street Journal je Musk též pravidelně ve styku s ruským vůdcem Vladimirem Putinem a Tchaj-wanu měl odmítnout poskytnout satelity Starlink právě na jeho žádost. Putin se tak prý chtěl zavděčit čínskému prezidentovi Si Ťin-pchingovi. Dřívější zprávy uváděly, že je Starlink v Tchaj-wanu nedostupný kvůli tchajwanským pravidlům o lokálním vlastnictví. Zpráva WSJ Muskovi na čínských sociálních sítích vynesla mohutnou vlnu chvály.

Desítce nejbohatších lidí světa Trumpova výhra dohromady vydělala 64 miliard dolarů

Volby USA

Výběr článků

Načítám