Článek
S vysokou pravděpodobností virus zika způsobuje mikrocefalii, tedy vývojovou poruchu, která u novorozenců předčasně ukončuje růst mozku. Definitivní důkazy pro takovou spojitost ale zatím k dispozici nejsou. Podle prohlášení šéfky WHO Margaret Chanové je ale jasné, že virus může poškodit i placentu nebo nervový systém. "Mikrocefalie je pouze jednou z různých možných anomálií," prohlásila Chanová.
WHO kvůli jeho rozšíření především v Brazílii vyhlásila před pěti týdny celosvětový stav nouze. Výskyt viru, který přenáší primárně komár druhu Aedes aegypti, byl dosud potvrzen ve více než 50 zemích světa. Případy přenosu sexuální cestou z muže na ženu byly v poslední době zaznamenány například v USA nebo ve Francii.
WHO dnes vyzvala k bezodkladnému prozkoumání různých kmenů viru zika a prohlásila, že zdravotnické služby v postižených oblastech by měly být připraveny na potenciální růst četnosti případů neurologických příznaků nebo vrozených deformací. "Můžeme očekávat více případů a další geografické šíření," řekla dnes Chanová na brífinku s novináři.
Virus zika, proti němuž zatím neexistuje lék, je kromě mikrocefalie spojován i s dalším neurologickým onemocněním - takzvaným Guillain-Barrého syndromem, který se projevuje obrnou svalstva. V souvislosti s epidemií ziky v Latinské Americe zaznamenaly některé země zvýšený výskyt tohoto jinak vzácného onemocnění.
Příznaky onemocnění virem zika
Zvýšená teplota nad 38 stupňů Celsia.
Možné otoky kloubů, především menších na rukou a nohou.
Makulopapulární vyrážka často se šířící z tváře na tělo.
Překrvení očních spojivek nebo nehnisavý zánět spojivek.
Slabost a bolesti hlavy.
Inkubační doba se pohybuje od 3 do 12 dní.
Příznaky ustupují po 2 až 7 dnech.