Článek
WHO ve své ročence k TBC uvedla, že na bakteriální infekci loni zemřelo 1,5 milionu lidí, což je mírný nárůst oproti předchozímu roku, kdy na tuberkulózu zemřelo 1,4 milionu lidí.
Důkazy o existenci dávné infekční nemoci byly nalezeny v egyptských mumiích a vědci se domnívají, že tato nákaza zabila více lidí než kterákoli jiná v dějinách. I v současnosti tuberkulóza běžně zabíjí více lidí než AIDS a malárie.
WHO rovněž uvedla, že v roce 2020 bylo mnohem méně lidí diagnostikováno s TBC. Bylo jich 5,8 milionu oproti 7,1 milionu v roce 2019. Organizace také odhaduje, že zhruba čtyři miliony lidí mají tuberkulózu, aniž by u nich byla diagnostikována. V roce 2019 takových lidí bylo odhadem 2,9 milionu.
TBC pomůže proti covidu. A naopak
Tuberkulózu způsobuje bakterie, která často napadá plíce; onemocnění je vysoce infekční, když nakažení zakašlou nebo kýchnou. Zhruba čtvrtina světové populace má latentní infekci TBC, což znamená, že jsou nositeli bakterie, ale nejsou nemocní. Nákazu však mohou přenášet. U lidí, kteří mají bakterii v organismu, je pravděpodobnost pět až deset procent, že se u nich vyvine choroba.
Tuberkulóza je léčitelná, pokud se zachytí včas, ale vědci se stále více obávají, že bakterie bude brzy odolná vůči dostupným lékům. Mezi zeměmi s nejvyšším počtem případů tuberkulózy jsou Indie, Čína, Indonésie, Filipíny, Nigérie, Bangladéš a Jihoafrická republika.