Článek
Použitím všech dostupných prostředků k osvobození zatčených Rusů pohrozil ministr zahraničí Sergej Lavrov, aniž upřesnil, jaké prostředky má na mysli. V reakci na krok gruzínské strany však už ruské velvyslanectví v Tbilisi přestalo vydávat místním obyvatelům víza do Ruska. Pro mnoho Gruzínů je povolení ke vstupu do Ruska důležité, neboť tam dojíždějí za prací nebo za příbuznými.
Čtyři důstojníci míří před soud
Gruzínská policie zatkla ve čtvrtek pět příslušníků GRU v Tbilisi a v černomořském přístavu Batumi, z nich čtyři budou v pátek postaveni před soud.
Vedle ruských důstojníků skončilo v policejních celách také 12 gruzínských občanů podezřelých z napojení na tuto skupinu. Všichni obvinění údajně prováděli na území Gruzie výzvědnou činnost ve prospěch Ruska a připravovali provokace. Rovněž jsou podezřelí, že shromažďovali informace týkající se ozbrojených sil a infrastruktury zakavkazského státu.
V průběhu středy Severoatlantická aliance (NATO) na schůzce ministrů obrany svých členských zemí ve slovinské Portoroži vyzvala Rusko a Gruzii k umírněnosti ve vzájemném sporu a k jeho urovnání.
Lavrov považuje obvinění za absurdní
Lavrov označil obvinění Gruzie ze špionážních aktivit za absurdní a považuje je za provokaci. "Vůbec by mě nepřekvapilo, kdyby je (zadržené) dnes gruzínská strana obvinila, že chtěli ukrást slunce z oblohy," prohlásil šéf ruské diplomacie. "Cílem toho všeho je zvýšit napětí (v rusko-gruzínských vztazích) na maximum, aby tak odvrátili pozornost od problémů, kterým v současnosti Gruzie čelí," dodal.
Ministr narážel na vztahy mezi oběma zeměmi, které jsou v posledních letech velmi chladné.