Hlavní obsah

Vztahy Austrálie a Francie jsou po úniku komunikace Macrona s Morrisonem na bodu mrazu

Canberra

Roztržka mezi Austrálií a Francií kvůli zrušenému nákupu francouzských ponorek se dále prohloubila, když australská média zveřejnila soukromou komunikaci australského premiéra Scotta Morrisona s francouzským prezidentem Emmanuelem Macronem. Za únikem zřejmě stála kancelář premiéra. Paříž to považuje za další nízkost. Morrison se odmítá omluvit za zrušení kontraktu.

Foto: Gregorio Borgia, ČTK/AP

Australský premiér Scott Morrison, německá Angela Merkel, italský premiér Mario Draghi, francouzský prezident Emmanuel Macron a britský premiér Boris Johnson házejí mince do římské fontány Trevi

Článek

Morrison se snaží zbavit podezření, že neinformoval Francii o zrušení objednávky na ponorky. Ta se to dozvěděla, až když Morrison spolu s britským premiérem Borisem Johnsonem a americkým prezidentem společně oznamovali vznik nového bezpečnostního paktu AUKUS mezi Austrálií USA a Británií, v jehož rámci získá Austrálie americké jaderné ponorky.

Dva dny před oznámením vzniku paktu se podle uniklých dokumentů Macron Morrisona ptal: „Mohl bych očekávat dobré, nebo špatné zprávy o našich společných ponorkových snahách?“

Australský premiér mi lhal, řekl Macron ke zrušené dohodě o ponorkách

Evropa

Zveřejnění komunikace odsoudil francouzský velvyslanec v Austrálii Jean-Pierre Thébault, který se aktuálně vrátil do Canberry. „Je to bezprecedentní nová nízkost jak ve způsobu provedení, tak v otázkách důvěry,“ prohlásil. Dodal, že by bylo smutné, kdyby toto byla odpověď australské vlády na francouzský požadavek konkrétních kroků ke zlepšení vzájemných vztahů.

Zveřejnění takovéto soukromé komunikace je podle experta osloveného listem The Guardian „vysoce neobvyklým chováním mezi vůdci států“.

Australský vicepremiér Barnaby Joyce postup hájil, protože Macron řekl o Morrisonovi, že mu lhal. „Únik není tak mimořádný jako nazvat vůdce jiné země lhářem, když není,“ poznamenal. Nepřímo tak naznačil, že za únikem komunikace stála vláda. Morrison sám nepopřel, že komunikace unikla.

Věděl Macron o zrušení kontraktu?

Z Macronova dotazu plyne, že Francie tušila, že kontrakt je ohrožen, ale že Paříž do poslední chvíle neznala konečné rozhodnutí Canberry. Podle francouzského velvyslance v Austrálii Thébaulta text „ukazuje, že jsme do poslední minuty nevěděli, jak se věci vyvinou.“

Podle uniklé komunikace už v červnu Macron říkal Morrisonovi: „Nerad prohrávám.“ Reagoval na Morrisonovy obavy, když při červnové návštěvě Paříže říkal, že si není jistý, zda 12 vyvíjených ponorek s konvenčním pohonem nadále odpovídá australským strategickým záměrům.

Konflikt mezi Austrálií a Francií sílí: Nenechám se urážet, vzkázal Morrison Macronovi

Evropa

Thébault zmínil, že ještě dva týdny před ohlášením nového paktu se sešli ministři zahraničí a obrany Austrálie a Francie a shodli se na významu programu vývoje ponorek: „Souhlasili byste se zveřejněním takového společného komuniké, kdyby tu byla sebemenší pochybnost? Možná na Marsu, ale ne na této planetě.“

Neústupný Morrison

Morrison v Dubaji řekl novinářům, že by se nikdy neomluvil za zrušení objednávky na ponorky, které „neodváděly práci, jež po nich Austrálie požadovala.“

Francie, která na základě australských požadavků upravovala své jaderné ponorky pro konvenční pohon, těsně před zrušením kontraktu uvedla, že je s pokrokem při vývoji spokojena. V tu chvíli však už Austrálie byla rozhodnuta pořídit si americké jaderné ponorky.

Zveřejnění komunikace staví do nepříjemné role Washington. Plyne z ní, že poradci v bezpečnostní radě Bílého domu USA věděli, že Austrálie neinformovala před vyhlášením paktu Francii o zrušení objednávky. Bezpečnostní poradce Jake Sullivan k tématu poznamenal: „Měli bychom se dívat vpřed a ne dozadu.“

Americký prezident Joe Biden aspoň přiznal, že komunikace okolo nového paktu byla „neobratná“.

Austrálii se i před zrušením kontraktu francouzské ponorky líbily, výrobce chce odškodné

Evropa

Výběr článků

Načítám