Článek
Kontroly lodí směřujících k Ukrajině a od jejích břehů se uskutečňují v tureckých vodách a má je na starosti tým složený ze zástupců Ruska, Ukrajiny, Turecka a OSN. Už v minulosti jeho práci doprovázely spory mezi Moskvou a Kyjevem, kvůli nimž byly kontroly na kratší časové období pozastaveny.
Důvod nynějšího přerušení kontrol OSN nesdělila. Uvedla ale, že úzce spolupracuje se všemi stranami na jejich obnovení. Za normálních okolností fungují kontroly tak, že Kyjev dopředu předloží seznam plavidel, která je potřeba prioritně zkontrolovat, a ostatní strany s tím pak vyjádří souhlas.
Desítky čekajících lodí
Na plavbu k ukrajinským přístavům nyní podle Kyjeva čeká 62 lodí. Dalších 26 již naložených plavidel, s jejichž kontrolou už všechny strany souhlasily, teď čeká v tureckých vodách.
Dosud zkontrolované vzorky ukrajinského obilí byly v pořádku
Dohodu umožňující vývoz milionů tun obilí z ukrajinských černomořských přístavů, kterou zprostředkovaly OSN a Turecko, loni v červenci podepsaly obě znepřátelené strany. Letos v březnu se podařilo dojednat její prodloužení – Ukrajina tvrdila, že o 120 dnů, Rusko si stálo za tím, že jen o 60, a tedy do 18. května.
Dohoda od července umožnila vývoz téměř 30 milionů tun potravin z ukrajinských přístavů, které předtím válka vyvolaná Ruskem uzavřela. Podle OSN to přispělo ke snížení světových cen potravin a pomohlo především řadě rozvojových zemí. Právě do nich značná část ukrajinského obilí směřuje.