Článek
O útocích informovala afghánská nezávislá tisková agentura Pejhwok Afghan News, která bojkotovala zákaz informovat o útocích, aby se neodradili voliči. Její zprávy však podle CNN nešly ověřit. [celá zpráva]. Prezident Hamíd Karzáí později doplnil, že se v 15 provinciích událo 73 útoků. Zemřelo až pět desítek lidí.
Na východě Afghánistánu byl zabit americký voják, což potvrdila americká armáda. Těžké boje už druhý den probíhaly na severu země v Baghlánu, kde byl ve středu zabit policejní šéf. Na město dopadaly rakety. Místní obyvatelé se báli vyjít na ulice.
Výbuchy otřásly i Gardízem, na jehož okraj dopadly čtyři rakety. Ve městě také explodovala nastražená nálož.
Násilí bylo zaznamenáno i v dalších oblastech. Dopady raket a granátů byly hlášeny z provincií Lógar, Kandahár, Ghazní a Hílmand, kde jsou radikálové nejaktivnější. V provinciích Dajkundi, Kunar a Núristán zůstaly některé volební místnosti z bezpečnostních důvodů uzavřeny.
V Kábulu byly ulice prázdné po útocích z předchozích dnů. Po přestřelce tam nalezli mrtvá těla dvou radikálů.
Předběžné výsledky v sobotu
Původně se měly volební místnosti uzavřít v 16 hodin místního času, nakonec ale vláda rozhodla ponechat je otevřené o hodinu déle. Předběžné výsledky se čekají v sobotu.
Podle afghánských vládních zdrojů byly do naprosté většiny volebních místností dodány i volební lístky.
Zatím ale není jasné, jak vysoká byla účast na jihu země, který je baštou Tálibánu, podle zpravodajů se však i tam tvořily před hlasovacími místnostmi fronty. Radikálové vyzvali k bojkotu voleb. Podle televize Al-Džazíra by mohla být účast 40, ale taky možná jen 30 procent.
Dosavadní prezident má šanci uspět
Favoritem je současný prezident Hámid Karzaí, přestože čelí velké kritice kvůli touze udržet si moc, korupci a vazbám na narkomafii, je to však Paštun, což je nejpočetnější etnikum v zemi. Čeká se, že dostane 45 procent hlasů. Pokud kandidát nezíská přes 50 procent, bude se v říjnu konat druhé kolo voleb. Karzáí ale tvrdí, že vítězství v prvním kole je v zájmu národa.
Největším Karzáíovým konkurentem je bývalý ministr zahraničí Abdulláh Abdulláh. Snaží se získat hlasy napříč celým voličským spektrem. Pomoci mu může spojení s jedním monarchistou a to, že měl blízko k jednomu z velkých velitelů bojujících proti Sovětům. Má snahy zavést parlamentní demokracii a omezit moc místních vojevůdců. Očekává se, že dostane 25 procent hlasů.
Mezi třiceti kandidáty je i bývalý ministr financí Paštun Ašraf Ghaní Ahamdzai, bývalý ministr plánování nebo bývalý velitel Tálibánu, který usiluje o mírovou dohodu s vládou.
Kromě prezidenta se volí ještě provinční rady, o 420 křesel usiluje 3000 kandidátů.