Článek
Tvůrci v ní totiž chtěli zvěčnit i politiky včetně šéfa Kremlu, Vladimira Putina, či sovětského diktátora Josifa Stalina.
Putin se však podobnému uznání svých zásluh vzepřel poté, co snímky obrazu s jeho podobiznou unikly v dubnu do médií. Na kompozici inspirované akcí v Sevastopolu byli vedle prezidenta zobrazeni ministr obrany Sergej Šojgu, Valentina Matvijenková a Vjačeslav Volodin, šéfové obou komor parlamentu, či ředitel tajné služby FSB při oslavách svévolného připojení Krymu.
Šéf Kremlu však podle mluvčího Dmitrije Peskova má takové ztvárnění za předčasné. „Když mu to sdělili, usmál se a řekl: Někdy vděční potomci ocení naše zásluhy, ale je brzy na to, aby se to dělalo nyní,“ řekl Peskov agentuře TASS.
Pravoslavná církev pak oznámila, že vyhoví přání hlavy státu a výzdobu nahradí „křížovým pochodem“. Novou kompozici podle listu Novaja gazeta budou tvořit mniši s krymskou ikonou.
Téma Krymu tak nezmizí. Místo původního názvu „krymské jaro“, jak je označována anexe z roku 2014, ale na mozaice bude stát „navěky s Ruskem“. Kromě Krymu a význačných vojenských bitev chrám ozdobí i biblické motivy. Duchovní Stefan vysvětlil, že zvěčnění politických událostí souvisí s pravoslavnou tradicí. „Připojení Krymu je jedna z nich. Nepadla ani kapka krve,“ zdůraznil.
Zmizí možná také Stalin
V církvi se mezitím ozvaly hlasy také proti Stalinovu portrétu, součásti další výzdoby věnované vojenské přehlídce po vítězství v roce 1945. „S jeho jménem jsou spojena četná lidská neštěstí,“ řekl Vladimir Legojda, šéf církevního odboru pro styky s veřejností.
Další církevní expert ale portrét Stalina v davu pochodujících vojáků hájí. Leonid Kalinin, šéf církevní umělecké rady, tvrdí, že mozaika s bývalým vůdcem, jenž dovedl zemi k vítězství ve válce, musí zůstat, ačkoli „na rukou má krev a strašlivé zločiny“.