Článek
Pákistánská armáda na mešitu zaútočila poté, co v pondělí selhaly rozhovory mezi vládou a muslimskými radikály vedené Ghazím. Ti se v Červené mešitě zabarikádovali minulý týden s ženami a dětmi jako rukojmími.
Minulý čtvrtek sice povstalci naznačili, že se vzdají [celá zpráva], což někteří z nich skutečně učinili, radikální jádro nakonec ale ustoupit odmítlo. [celá zpráva]
Není jisté, kdo vůdce zastřelil
Ghazího tělo bylo nalezeno v podzemí mešity. Podle armády byl zabit, když se pokoušel vzdát. Není jasné, zda to byli vládní vojáci nebo povstalci, kdo jej zastřelili. Ghazí byl zástupcem vůdce Červené mešity. Jejího vůdce a bratra Ghazího, Maulana Abdula Azíze zatkly bezpečnostní síly minulý týden poté, co se z komplexu snažil uprchnout v přestrojení za ženu.
Ghazí obvinil pár hodin před útokem armády na mešitu vládu prezidenta Mušarafa z "holé agrese". "Má mučednická smrt je teď jistá," řekl pákistánské televizní stanici Geo.
Při úterním útoku armády přes 50 mrtvých
Při úterním útoku armády na komplex, v němž se vzbouřenci ukrývali, zahynulo nejméně padesát radikálů a osm vojáků. Počet obětí bude zřejmě vyšší. Pět desítek zadržovaných žen se podařilo osvobodit, stejně tak nejméně 20 dětí. Přes dvacet vzbouřenců bylo zatčeno. [celá zpráva]
Armádní útok na mešitu byl vyvrcholením napětí mezi policií a studenty několika madrás při mešitě. Ti požadují vyhlášení tradičního práva šaría v zemi a úřady je viní ze série únosů civilistů. Poté, co policie minulý týden v okolí mešity vytyčila ochranné pásmo, vypukly nepokoje, při nichž se vzbouřenci zabarikádovali v mešitě a v sousedícím ženském semináři.