Článek
„Spolupráce mezi Severní Koreou a Čínou jasně ukazuje, že vztah mezi dvěma národy se vyvinul v mimořádný a bezprecedentně sahající za tradiční (vztahy),“ uvedla severokorejská agentura KCNA.
Nová Čína citovala slova svého prezidenta, že Kimova návštěva Číny ukázala „velkou důležitost, kterou přikládá strategické komunikaci mezi dvěma stranami a dvěma zeměmi“.
Si současně vyzval, aby Severní Korea a Spojené státy implementovaly výsledky summitu Donalda Trumpa s Kim Čong-unem a aby se další země, jichž se to týká, zapojily do mírového procesu na Korejském poloostrově. Zdůraznil, že Čína bude až do konce zaujímat konstruktivní roli.
Korejský list upozornil, že výroky ukazují, že se podařilo překonat čínsko-severokorejskou roztržku, která propukla loni, když se Peking připojil k sankcím.
Když se Pchjongjang začal domlouvat přímo s Washingtonem, Čína se obávala, že je vyšachovaná z jednání. „Pro Čínu je důležitější než odzbrojení to, kdo drží iniciativu v tématech týkajících se Korejského poloostrova,“ uvedl profesor I Tong-rjul z Ženské univerzity Tong-duk. Upozornil, že zájem má i Kim, protože potřebuje někoho, kdo by ho podpořil v jeho riskantní politice.
Rostoucí vliv Číny se ukázal už po druhé Kimově návštěvě předcházející summitu. Trump si po ní stěžoval, že se severokorejská rétorika změnila a přitvrdila, a dokonce summit na čas zrušil. [celá zpráva]
O vazbách svědčí, že Kim do Singapuru letěl čínským letadlem stejně jako nyní do Pekingu.
O tom, že obě země soupeří o přízeň Kima, jasně svědčí, že Kimova třetí návštěva Číny se konala v den, kdy USA a Jižní Korea oznámily, že neuspořádají pravidelné společné velké srpnové vojenské manévry, což je jeden z kroků ukazujících, že KLDR bude garantována bezpečnost. Trump sice popřel, že by Kim o toto během jednání požádal, je však známo, že KLDR o to stojí. Manévry považovala vždy za nácvik invaze.
Výsledky summitu ze Singapuru nápadně připomínají loňský čínský návrh, že KLDR
odstoupí od dalších zkoušek jaderných a raketových zbraní, když USA přestanou pořádat manévry s Jižní Koreou. Čínskou iniciativu přitom USA loni v OSN odmítly. [celá zpráva]
Čína má zájem na dohodě proto, že by chtěla, aby Spojné státy stáhly ze Severní Koreje svůj protiraketový systém THAAD, který představuje hrozbu i pro čínské balistické rakety.
Hraní na dvě strany je pro severokorejskou politiku typické, dělala to už na konci padesátých let, kdy se přiklonila k Číně, neboť se jí nelíbilo odhalení Stalinova kultu. Až do rozpadu východního bloku Pchjongjang neustále lavíroval mezi Moskvou a Pekingem s cílem získat co nejvíce výhod.