Hlavní obsah

Virus ebola zabil v Guineji nejméně 70 lidí. Senegal uzavřel hranice

Konakry

Smrtelně nebezpečný virus ebola zabil v africké Guineji již nejméně 70 lidí. Informovala o tom americká CNN s odvoláním na guinejské ministerstvo zdravotnictví. Místní úřady zaznamenaly celkem přes 111 podezřelých případů nákazy. První nemocní se již vyskytli i v metropoli Konakry.

Článek

Kvůli obavám z rozšíření epidemie sousední Senegal rozhodl o dočasném uzavření hranice s Guinejí. Podle organizace Lékaři bez hranic (MSF), která má v oblasti svůj tým zdravotníků, je ebola "jedním z nejsmrtelnějších onemocnění na světě".

Virus se vyskytuje velmi zřídka, ale vyvolává velkou paniku, protože proti němu neexistuje žádný lék, a tak je onemocnění ve většině případu fatální, dodala ve svém prohlášení MSF. Prioritou lékařů přímo na místě je proto nyní zejména izolovat podezřelé případy nákazy, aby se nemohla šířit dál.

Pacienti v karanténě

Vybudovali kvůli tomu v nejvíce postižených prefekturách Macenta a Guékédou dvě zařízení, kde jsou pacienti v karanténě. V okolí navíc operují i mobilní týmy pátrající po osobách, které se mohly nakazit při kontaktu s již identifikovanými nemocnými.

První případ nákazy ebolou byl v západoafrické Guineji zaznamenán 9. února. Ebola je velmi nakažlivý virus, způsobuje hemoragickou horečku a smrt až u 90 procent pacientů. Proti ebole není známa protilátka a nemoc se nedá léčit, lze jen zmírnit její příznaky.

Šíří se i pohlavním stykem

Mezi primáty a také mezi lidmi se šíří přímým kontaktem, například krví a tělesnými sekrety, ale také sexuálním stykem či kontaktem s ostatky zemřelých. Na nebezpečí epidemie způsobené virem ebola upozornilo i české ministerstvo zahraničí. Ve svém prohlášení doporučilo českým občanům při návštěvě Guineje "omezit cesty do postižených médií, pravidelně sledovat média a respektovat doporučení místních orgánů."

Související témata:

Výběr článků

Načítám