Článek
„Jsou dva typy tálibů. Jedni věří, že cizinci chtějí problémy vyřešit. Je tady ale ještě další skupina, která tomu nevěří a myslí si, že cizinci chtějí jen bojovat. Mohu vám ale říct, že většina tálibů i vedení Tálibánu chce širokou vládní koalici pro všechny Afghánce a islámský systém jako v jiných islámských zemích,“ řekl Mutasim po telefonu.
Ačkoliv prosazuje další boje jen pár zastánců tvrdého přístupu ve vedení Tálibánu, Západ a především USA a Velká Británie podle Mutasima nezvládly podpořit umírněné zástupce hnutí tím, že odmítly uznat Tálibán jako politické hnutí. Podle něj tak podpořily tvrdé jádro.
Kontaktní rozhovory ztroskotaly na výměně vězňů
Kromě uznání jako politického hnutí žádá Tálibán po vládě a Západu propuštění Afghánců zadržovaných v amerických věznicích Guantánamo a Bagram a zrušení sankcí OSN vůči svým představitelům, potvrdil Mutasim.
Vzhledem k nevůli USA propustit z Guantánama nejmenovaných pět vězňů ztroskotaly podle něj počátkem letošního roku kontaktní rozhovory v Kataru. AP ale uvedla, že zmíněná pětice žádala, aby byla z Guantánama dopravena nikoliv do Afghánistánu, nýbrž do Kataru za svými rodinami. USA navíc zatím marně požadují vydání seržanta Bowa Bergdahla zajatého táliby v Afghánistánu v roce 2009.
Sám bývalý ministr a šéf politického výboru Tálibánu Mutasim inicioval mírová jednání už před téměř třemi roky, tedy ještě dříve, než o míru začali hovořit Američané. Kvůli svému postoji se loni v srpnu stal terčem atentátníků. Zasáhlo ho několik kulek, ale on navzdory chmurným předpovědím lékařů přežil. Rozhovor v neděli poskytl z Turecka, kde se léčí.
S korespondentkou AP Mutasim hovořil v den, kdy byl v Kábulu zastřelen klíčový vyjednavač vlády s povstalci, bývalý ministr vysokého školství za vlády Tálibánu Arsal Rahmání. [celá zpráva]