Článek
Tři čtvrtiny respondentů se vyjádřily proti potratům a přes 80 procent proti sexu bez manželství a proti homosexuálům. Rovněž 75 procent muslimů na Blízkém východě, v severní Africe a v jihovýchodní Asii chce, aby islámské soudy rozhodovaly o rodinných záležitostech, jakými jsou rozvody a spory o majetek.
Většina muslimů, například v Libanonu 74 procent a v Malajsii dokonce 96 procent, zastává názor, že manželky musejí svého muže vždy poslechnout.
Nejsou zajedno
Průzkum postojů 38 000 muslimů v 38 státech ale ukázal velké rozdíly podle zemí například v názorech na to, zda žena má sama rozhodovat o nošení islámského šátku a závoje, či na to, jaký má být vztah mezi islámem a politikou. Demokracii podpořilo kupříkladu v Iráku a v Egyptě 54, respektive 55 procent a v Pákistánu 29 procent respondentů, naopak v Libanonu 81 a v Tunisku 75 procent muslimů. Usekávání rukou za krádež a další tvrdé tresty mají výraznou podporu jen v jihovýchodní Asii.
"Muslimové nejsou zajedno ohledně všech aspektů šaríi. Většina si také nemyslí, že by se šaría měla uplatňovat u nemuslimského obyvatelstva," tvrdí autoři průzkumu organizace, která v jedné předchozí zprávě uvedla, že takřka každý čtvrtý člověk na světě je muslim.
Odhadovaný počet vyznavačů islámu je 1,57 miliardy - konkrétně se pohybuje mezi jednou miliardou a 1,8 miliardy. Jde o druhé nejrozšířenější náboženství na Zemi po křesťanství, které má 2,1 až 2,2 miliardy stoupenců.