Článek
„Spojené státy důrazně odsuzují Madurovo rozhodnutí sáhnout k represím a zastrašování, aby se hrubou silou udržel u moci, místo aby uznal porážku u volebních uren,“ uvedl Blinken v prohlášení. „Za posledních šest týdnů Maduro neoprávněně zatkl téměř dva tisíce Venezuelanů a využíval cenzury a zastrašování, aby se udržel u moci,“ dodal šéf americké diplomacie.
O vynuceném exilu Gonzáleze hovoří Organizace amerických států (OAS) i chilská diplomacie. Podle ministerstva zahraničí Chile byl González vystaven politickému násilí a represím, což ho v obavách o vlastní bezpečnost donutilo odejít ze země. Podle OAS venezuelská vláda Gonzáleze k exilu donutila. González se od konce července skrýval a venezuelský soud na něj minulý týden vydal zatykač za údajné uzurpování funkce, padělání dokumentů, sabotáž a spiknutí.
Blinken v příspěvku na síti X uvedl, že González zůstává nejlepší nadějí pro demokracii. „Nesmíme dopustit, aby se Maduro a jeho zástupci drželi násilím u moci. Je třeba respektovat vůli lidu,“ uvedl ministr.
Venezuelans voted for change. Maduro’s post-election repression has killed or jailed thousands, and winning candidate @EdmundoGU remains the best hope for democracy. We must not let Maduro and his representatives cling to power by force. The will of the people must be respected.
— Secretary Antony Blinken (@SecBlinken) September 9, 2024
Také šéf diplomacie EU Josep Borrell v neděli vyzval venezuelskou vládu, aby zastavila represe a zastrašování členů opozice a občanské společnosti, a prohlásil, že v demokracii by žádný politický lídr neměl být přinucen hledat azyl v jiné zemi.