Článek
Demonstrace, během nichž vyšly do ulic statisíce lidí, začaly v červnu. Kritici zákona se obávali, že by norma narušila právní nezávislost Hongkongu a že podezřelí vydaní do Číny by tam mohli čelit svévolnému zadržování a nespravedlivým či politicky motivovaným procesům.
Správkyně Hongkongu Carrie Lamová v červnu oznámila, že projednávání normy bylo pozastaveno, o měsíc později o předloze tvrdila, že je to „mrtvý zákon“. Na počátku září Lamová oznámila, že se rozhodla návrh zákona stáhnout, ale oficiálně se tak stalo až nyní, sdělil ve středu hongkongský ministr bezpečnosti John Lee.
Vláda tak splnila jeden z pěti požadavků demonstrantů, mezi něž patří rovněž svobodné volby či nezávislé vyšetření údajné policejní brutality při zákrocích proti protestům a propuštění zadržovaných demonstrantů.
Protesty v Hongkongu v poslední době pravidelně přerůstají v násilnosti, při nichž policisté proti demonstrantům používají vodní děla, slzný plyn, pepřový sprej, obušky či gumové projektily. Ve dvou případech byla ohlášena dokonce ostrá střelba. Policie zásahy zdůvodňuje radikalizací protestujících.