Článek
Ochránci práv tvrdili, že zprávy mezinárodních organizací jasně naznačují, že pět Číňanů hrálo roli v údajné genocidě a měli by být vyslechnuti. Je mezi nimi i bývalý premiér Li Pcheng.
Čína již dříve naznačila, že vyšetřování považuje za zasahování do svých vnitřních záležitostí a označila obvinění za "naprostý nesmysl". Španělský soud v souvislosti s případem vyšetřuje i dalšího bývalého čínského prezidenta Chu Ťin-tchaa, na něhož ale příkaz k zatčení vydán nebyl.
Španělský právní systém uznává takzvaný princip univerzální spravedlnosti, podle kterého mohou být podezřelí z genocidy souzeni i mimo svou domovskou zemi. Podobně španělská justice stíhala například bývalého chilského diktátora Augusta Pinocheta, který byl na základě mezinárodního zatykače dokonce zadržen v Británii. Ta ho nakonec nevydala a kvůli jeho zdravotnímu stavu mu dovolila vrátit se do Chile.
Čína obsadila Tibet, který považuje za historickou součást svého území, v roce 1951. Tibetští aktivisté obviňují Peking z potlačování tradiční kultury v provincii a usilují o samostatnost Tibetu nebo přinejmenším o jeho výraznou autonomii v rámci Číny. |