Článek
„Bude to vyžadovat odpověď, která potrvá roky, ne-li desetiletí spíš než měsíce, a bude to vyžadovat odpověď trpělivou, důkladnou a tvrdou, ale též inteligentní. Nad tím vším je ale železné rozhodnutí plnit v následujících letech toto předsevzetí,“ řekl Cameron.
Ministr zahraničí William Hague dodal, že to bude vyžadovat i uvolnění prostředků na rozvojovou pomoc v oblasti.
„Není to všechno jen ve vojenském řešení, a to je důvod, proč musíme teď spolupracovat se všemi zeměmi v oblasti, aby se zlepšila jejich politická stabilita a jejich ekonomika,“ řekl Hague televizi SkyNews a dodal, že je též nutné spolupracovat s tajnými službami těchto zemí, aby se ukázalo, jací lidé stojí za útoky.
Podle Británie je jedním z důvodů problému nestabilita Mali. Postup islámských radikálů v Mali a hlavně brutální útok teroristického komanda na komplex pro těžbu plynu v Tiganturinu vyvolal šok. Útočníkům se podařilo zajmout několik set rukojmí a nejméně 48 rukojmí zahynulo při zásahu alžírských sil.
Opožděný zásah v oblasti
Západní rozvědky však už dlouhou dobu varovaly, že v pouštní oblasti Sahelu sílí teroristické skupiny spojené s Al-Káidou. Kvůli jejich činnosti byla nakonec přesunuta v roce 2009 na jihoamerický kontinent i Rallye Dakar.
Po pádu Kaddáfího Libye upadla oblast do chaosu, který nejprve využili Tuarégové. Ovládli sever Mali a vyhlásili tam svůj vlastní stát Azavad, jenž se však nedočkal mezinárodního uznání. Oblast pak ovládli islámští radikálové ze skupiny Ansar Dine a z Hnutí pro jednotu a džihád v Západní Africe (Mujao). Až minulý týden proti postupujícím radikálům zasáhla Francie.
Hague přiznal, že obrat k horšímu nastal po intervenci do Libye, které se účastnila i Británie, současně ale uvedl: „Bylo by to asi mnohem horší, kdybychom nezasáhli.“ Britové vidí hlavní problém v nestabilitě roztříštěného Mali, kdy Bamako nikdy národy Tuaregů na autonomii neuznalo.
Ministerstvo zahraničí také odmítlo kritiku alžírského zásahu. Jeho zpochybňování odmítl i francouzský ministr zahraničí Laurent Fabius: „Každý by chtěl dopadnout teroristy beze ztrát a zachránit všechna rukojmí. My ale chápeme dobře, jaké jsou potíže, když se potýkáte s desítkami plně vyzbrojených teroristů.“
Britské diplomatické a tajné služby se však na tuto oblast světa přednostně nezaměřují a mají tam omezené možnosti, protože v tomto regionu měla své kolonie Francie, doplnil list.