Článek
„Máme vysoce účinné vakcíny, které prokázaly účinnost proti všem variantám co se týká vážnosti průběhu a hospitalizace. Není žádný důvod očekávat, že by tomu tak nebylo u omikronu,“ seděl Ryan agentuře AFP.
Dodal, že první data o omikronu naznačují, že lidé nemají vážnější průběh než u delty a dalších kmenů. „Jestli něco, tak je tu směr k méně závažnému průběhu.“ Zatím ale není jasné, jak závažný průběh má covid u varianty omikron, i když hlavní poradce Bílého domu pro boj s koronavirem Anthony Fauci řekl, že první zjištění naznačují, že je tato varianta nakažlivější, ale průběh nemoci je méně závažný. Větší nakažlivost potvrdila i data i Izraele.
Účinnost vakcíny je slabší
V Jižní Africe ale byla zveřejněna studie, která ještě neprošla oponenturou, že vakcína od Pfizeru/BioNTechu může mít až 40krát nižší účinnost proti omikronu než proti původnímu divokému kmenu.
Tým jihoafrických vědců v čele s Alexem Sigalem se pokoušel zjistit, zda varianta omikron může obejít protilátky od této vakcíny a zda se nadále napojuje na receptor angiontensinu ACE2. Při pokusu s buňkami z plic se ukázalo, že vakcína může být až 40krát méně účinná, jedná se ale o ochranu před napadením buněk v laboratorních podmínkách buněčných kultur.
Sigal současně dodal, že tato schopnost viru obejít protilátky není naprostá, že skupina vzorků krve od 12 lidí byla malá a že účinnost vakcíny byla i tak „větší, než jsem očekával“. Více dat o účinnosti této vakcíny proti omikronu by mělo být k dispozici v následujících dnech.
Sigal zmínil, že očkování zejména v kombinaci s proděláním covidu způsobeným jinou variantou, by mohlo neutralizovat i omikron.
Více informací se dá očekávat až za několik týdnů. Důvodem je, že inkubační doba je minimálně tři dny, spíše ale pět, a vážný stav může nastat až dva týdny po propuknutí nemoci. Teprve pak lze získat data, jak chrání jednotlivé vakcíny proti nákaze omikronu v reálu.