Článek
Podle předběžných výsledků testů amerického Národního ústavu zdraví (NIH) je vakcína bezpečná a vyvolala imunitní reakci jak u amerických, tak u ugandských dobrovolníků.
Po podání vakcíny si podle vědců vytvořilo protilátky v krvi asi 57 procent očkovaných ugandských dobrovolníků. Bude prý ale potřeba dalších testů, aby se ukázalo, zda jsou protilátky natolik silné a trvalé, aby poskytly očkovaným dostatečnou ochranu.
„Je to obrovské povzbuzení, neboť lidé s nejvyšším rizikem nákazy žijí právě v Africe a u očkování proti jiným nemocem jsme často pozorovali zmenšenou účinnost u africké populace,“ uvedla vedoucí studie doktorka Julie Ledgerwoodová.
Kromě aktuálně testované vakcíny je v procesu klinických zkoušek ještě několik dalších. Cílem všech je vyvolat imunitní reakci a tvorbu protilátek, které by s infekcí dokázaly bojovat. Proti ebole žádná vakcína dosud neexistuje.
Na ebolu už podle Světové zdravotnické organizace (WHO) zahynulo více než 7500 lidí z 19 340 nakažených. Oběti pocházejí zejména ze tří západoafrických zemí Sierry Leone, Libérie a Guineje.