Článek
Zamířil rovnou do nového barmského hlavního města Naypyidaw, aby se setkal s představiteli tamní vládní junty. Není ale jasné, zda ho opravdu přijali.
Podle svědků v centru Rangúnu demonstrovalo asi 1000 lidí. Někteří tvrdí, že vojáci, jejichž počet v ulicích v posledních hodinách ještě vzrostl, nezasáhli. Jiní ale říkají, že vojáci demonstranty opět bijí. "Hrozně je bijí, divím se, že to mohou snést. Viděl jsem, jak policie nejméně pět lidí zatkla," citovala BBC jednoho ze svědků.
Policie vážně zbila nejméně dva protestující. Odpoledne a navečer místního času byl údajně v ulicích města už klid. I sobotní demonstrace vedli mniši, i když i jich se stále méně.
Informace ze země jsou jen kusé a liší se. Barmské úřady údajně v sobotu na pár hodin obnovily připojení k internetu, které předtím přerušily ve snaze zastavit příval informací a záběrů z tvrdých zákroků proti demonstracím. Nicméně servery se za chvíli opět odmlčely.
Počet protestujících klesá kvůli zavřeným mnichům
Protesty v Barmě trvají několik týdnů, v posledních dnech ale dosáhly masových rozměrů. Ve středu a ve čtvrtek byly v ulicích desetitisíce lidí. Počet demonstrujících od té doby klesá. Důvodem je to, že bezpečnostní složky zatkly většinu mnichů. Právě oni protesty organizovali. Ty, co nejsou zatčeni, drží úřady zavřené v klášterech.
"Nemyslím si, že ještě máme nějakou naději vyhrát," řekla agentuře AP mladá žena, která se zúčastnila čtvrtečních masivních demonstrací, rozehnaných střelbou vojáků do davu. Tehdy se jí ztratil její přítel a dosud se s ním neshledala. "Mniši byli jediní, kdo nám dodával odvahu," dodala.
Vojáci ve čtvrtek zabili devět lidí, přiznala barmská vláda. Mrtvých ale zřejmě bude více. Do davů prý stříleli i při pátečních protestech.