Článek
Podle úředníků požár způsobily jiskry, které vznikly, když se záchranáři snažili pomocí ocelové tyče dostat k jednomu z přeživších. Hasiči se teď snaží dostat oheň pod kontrolu a záchranáři se stáhli z té části, kde oheň vypukl. Stále se však snaží najít případné přeživší v jiných částech zřícené budovy.
Bangladéšská policie dnes rovněž zadržela na bangladéšsko-indické hranici majitele zřícené budovy. Muhammad Sohel Rana, který je zároveň předsedou mládežnické organizace vládní Lidové ligy, je podezřelý, že nechal budovu postavit z nekvalitního materiálu. Policie uvedla, že Rana chtěl uprchnout do Indie, když ho elitní jednotka zatkla v příhraničním městě Benapole.
Podle agentury AFP úřady pátrají i po spolumajiteli jedné z textilních dílen, španělském podnikateli Davidu Mayorovi. Ten je generálním ředitelem textilky Phantom-Tac, což je společný podnik bangladéšské firmy Phantom Apparels a španělské Textile Audit Company.
Porod pod troskami
Záchranáři věří, že v troskách zřícené osmipodlažní budovy by mohli po čtyřech dnech ještě najít přeživší, i když pátrání je stále složitější, protože živí lidé pod troskami ztrácejí sílu volat o pomoc. Z ruin se ale i dnes prý ještě ozývalo "slabé volání" a rozhovory.
Existují ale obavy, že počet mrtvých dál poroste, protože až 900 lidí se stále pohřešuje. Zranění utrpělo přes 1200 osob. V průběhu soboty záchranné týmy vytáhly ze sutin komplexu Rana Plaza na dháckém předměstí Savar 26 přeživších.
Policie v souvislosti s neštěstím zatkla už šest lidí - kromě Rany ještě tři šéfy textilních dílen a dva stavební inženýry. Provozovatelé dílen údajně nerespektovali nařízení a pustili zaměstnance do budovy, přestože v ní byla o den dříve zjištěna trhlina ve zdi.