Článek
Záchranáři se v Tibetu snaží urychleně najít další osoby a obávají se jejich podchlazení. Teploty v horské oblasti v noci totiž klesly až k minus 18 stupňům Celsia – za této situace mohou nezvěstní přežít nanejvýš deset hodin, citovala agentura Reuters odborníky.
Čínská státní televize CCTV odvysílala záběry rodin tísnících se ve stanech, které narychlo postavili záchranáři. Lidem, kteří přišli o domov, navíc rozdávali přikrývky a potraviny.
Zemětřesení podle aktuální bilance zničilo v okolí druhého největšího tibetského města Šigace 3609 domů a vyhnalo 46 500 lidí z jejich obydlí. Úřady do akce nasadily přes 14 000 záchranářů, stále se však neví, kolik lidí je nezvěstných, podotkla agentura Reuters.
V indické Dharamsale, domově tibetského vůdce dalajlámy a početné tibetské populace, se bude ve čtvrtek konat modlitba za oběti.
Pekingu se tato aktivita ale nelíbí. „Máme velmi jasno o separatistické povaze a politických plánech dalajlámy a zůstáváme velmi ostražití,“ prohlásil mluvčí čínského ministerstva zahraničí Kuo Ťia-kchun. Dalajláma chce podle Pekingu učinit Tibet nezávislým na Číně. Tibet obsadila čínská armáda v roce 1950, po potlačení protičínského povstání v roce 1959 byla zrušena jeho autonomie a vláda.
Čínu postihlo další zemětřesení
Sám tibetský vůdce nad katastrofou vyjádřil hluboký zármutek a popřál všem zraněným brzké uzdravení. Soustrast obětem vyjádřili také ruský prezident Vladimir Putin a jeho tchajwanský protějšek Laj Čching-te, dodala agentura Reuters.
Nejsilnější úterní otřes, který byl zaznamenán okolo 9:00 místního času (2:00 SEČ), měl podle čínských úřadů sílu 6,8 stupně, podle americké geologické služby USGS to bylo 7,1. Následovalo několik dalších otřesů. Epicentrum se podle USGS nacházelo v Tibetu asi 100 kilometrů od hranic s Nepálem. Otřesy půdy byly patrné rovněž v Bhútánu a v Indii.