Článek
Spojené státy požádají o vydání Buta, protože dodával zbraně levicovým guerillám z Revolučních ozbrojených sil Kolumbie (FARC). Podle americké protidrogové centrály členové FARC jednali s Butem od listopadu až do současnosti.
S FARC jednal o dodávkách protiletadlových raket i dalších raketových zbraní za několik miliónů dolarů. Jednání dokládají záznamy telefonních hovorů.
FARC bojují v Kolumbii 40 let. O víkendu byl jeden z jejích velitelů i s dalšími 15 spolubojovníky zabit kolumbijskou armádou na ekvádorském území, což zvýšilo napětí v oblasti mezi Ekvádorem a Venezuelou na jedné straně a právě Kolumbií na straně druhé.
Natočil se podle něj film s Nicolasem Cagem
But inspirovat také postavu obchodníka se zbraněmi, kterého ztvárnil ve filmu Obchodník se smrtí Nicolas Cage.
Spojené státy už podnikly proti Butovi kroky v roce 2006, kdy mu zabavily flotilu transportních letadel a zmrazily účty třiceti jeho firmám.
Jednačtyřicetiletý But vystudoval na počátku devadesátých let moskevský vojenský institut a v hodnosti majora sloužil v tajné službě KGB. Údajně se také pokoušel po rozpadu SSSR prodat přebytečná sovětská bojová letadla.
Vydání do USA může zkomplikovat skutečnost, že i Thajsko ho hodlá obvinit a v Thajsku by mohl strávit ve vězení až deset let. Uvedl to vysoký představitel thajské policie Adisorn Nonsi.