Článek
Čtyřiatřicetiletý Vičaj Tchepvong, bývalý obchodník s pojištěním, byl původně odsouzen k 70 letům, ale posléze byl jeho trest zkrácen na polovinu. "Jde o nejdelší trest podle článku 112 (část trestního zákoníku věnovaná urážce majestátu), jaký byl kdy zaznamenán," uvedla organizace iLaw. Ta v Thajsku sleduje právní postupy.
Tchepvong údajně na facebook umístil deset zpráv a obrázků, které podle soudu monarchii urážejí. Odvolávat se nebude. "Chce, aby proces skončil a pak oficiálně požádá krále o milost," uvedl zaměstnanec společnosti thajských právníků, kteří se věnují ochraně lidských práv.
Vojenská vláda od chvíle, kdy se před třemi lety chopila moci, zpřísnila kybernetickou bezpečnost a cenzuru internetu . Označuje to za ochranu proti ohrožení národní bezpečnosti a urážkám majestátu. Podle agentury AP je thajský zákon o urážce majestátu nejpřísnější na světě.
Thajské úřady jsou zvlášť citlivé ohledně zveřejňování fotografií nového krále Mahá Vatčirálongkóna, který nastoupil na trůn po smrti svého otce loni v prosinci. Nynější král je obklopen kontroverzí, za svůj život získal totiž pověst sukničkáře, je třikrát rozvedený, milenek prý vystřídal stovky. Známý je například snímek Vatčirálongkóna, kdy byl poměrně nedávno, ještě jako princ, vyfotografován na letišti v Mnichově v džínech, sandálech a krátkém nátělníku. Tělo měl pokryto nalepovacím tetováním.