Článek
Podle stanice France 24 vládní jednotky zřídily ve městě nejméně devět kontrolních stanovišť. Umožnila to tento týden uzavřená dohoda mezi armádou a povstalci, již zprostředkovalo Rusko, jeden z hlavních hráčů syrského konfliktu.
Tálibán vraždí členy bezpečnostních sil, tvrdí zmocněnkyně OSN
„Stanoviště budou základnami pro očištění města od zbytku teroristů, sběr a likvidaci zbraní i nástražných výbušných systémů,“ vypočítala syrská státní agentura SANA úkoly vojáků na nově zřízených kontrolních postech.
Těžce zkoušený syrský region
Dará al-Balad a jeho okolí bylo v roce 2011 dějištěm prvních protestů proti Asadově vládě.
Po tvrdém zásahu pořádkové i tajné policie a speciálních jednotek armády tam vypukly nepokoje, které se rozšířily na velkou část Sýrie a přerostly v občanskou válku. Šíitští ozbrojenci s podporou Íránu oblast, kterou chtěli ovládnout, opakovaně bombardovali a ostřelovali. Zároveň obléhali čtvrti, kde žilo 50 tisíc lidí, a blokovali dodávky potravin a léků.
Tálibové zbili novináře, kteří psali o demonstraci žen v Kábulu
Asadova armáda obnovila kontrolu nad jihem Sýrie s pomocí ruského letectva a Íránem podporovaných milic v roce 2018. Západem podporovaní rebelové z Dará tehdy na základě dohody zprostředkované Moskvou museli odevzdat těžké zbraně, ale bylo jim povoleno dál spravovat Dará al-Balad.
Navíc se Rusko zaručilo Izraeli a USA, že bude bránit rozšiřování vlivu šíitských a Íránem podporovaných milic v blízkosti hranice s Jordánskem a Izraelem, což židovský stát pečlivě monitoruje.
Nebojte se a vraťte se, vyzval bývalou vládu afghánský premiér
Tajná policie je zpět
V provincii Dará nyní podle svědků působí ruští vojenští policisté a bývalí rebelové i civilisté už odevzdali i lehké zbraně. Usadila se tam ale znovu obávaná Asadova tajná policie, která upevnila kontrolu regionu.