Článek
Agentura TASS napsala, že ruské velvyslanectví v Súdánu je v kontaktu s úřady země a snaží se zjistit okolnosti tragédie nákladního letadla, na jehož palubě mohli být Rusové. Situaci však komplikuje skutečnost, že se letoun zřítil v Dárfúru, kde spolu bojují súdánská armáda a právě Jednotky rychlé podpory (RSF), píše TASS.
„Velvyslanectví v kontaktu se súdánskými úřady podniká veškerá nezbytná opatření k objasnění okolností tohoto incidentu,“ uvedla ruská diplomatická mise na sociální síti Telegram.
Jednotky rychlé podpory měly letoun sestřelit protiletadlovou raketou, píše web Sudan War Monitor. Trosky svědčí o tom, že omylem sestřelily letoun Il-76, který byl ve skutečnosti součástí leteckého mostu sponzorovaného Spojenými arabskými emiráty na podporu samotných Jednotek rychlé podpory.
Rusko našlo způsob, jak využívat Muskův Starlink na frontě
U jednoho ze členů posádky byl nalezen ruský pas. Podle webu Sudan War Monitor byl identifikován jako hlavní inženýr společnosti Airline Transport Incorporation FZC, která sídlí ve Spojených arabských emirátech a má vazby na Kyrgyzstán. V pase bylo razítko mezinárodního letiště Manas, což je hlavní letiště Kyrgyzstánu. Podle zpravodajského kanálu Mash přišel o život Viktor Granov. Na palubě s ním bylo několik kolegů.
Vůdce súdánské armády, generál Abdal Fattáh Burhán a šéf RSF Mummad Hamdan Dagalo společně provedli v roce 2021 převrat, ale poté se rozešli kvůli neshodám ohledně rozdělení moci a nakonec loni uvrhli Súdán do občanské války. Spojené arabské emiráty (SAE) jsou obviňovány z finanční a zbrojní podpory Jednotek rychlé podpory, což odmítají, zatímco Saúdská Arábie má údajně úzké vazby na súdánskou vládu.